Historia
symulatora i zawodów

The Fresh Connection Global PRO Challenge - Historia

„No cóż, wiedzieliśmy, że znaleźliśmy dobre rozwiązanie - sprawdzony zespół,
ale nie spodziewaliśmy się, że aż tak dobre. Nastroje są super, a motywacja jeszcze większa, taki wynik dodaje skrzydeł.”

„Nie poddaliśmy się i mimo nadwyrężonej dumy wstaliśmy z kolan i robiliśmy wszystko
co w naszej mocy, aby zakończyć grę z podniesiona głową. I mimo, iż się nie udało […], mamy poczucie, że po pierwszej porażce krok po kroku zaczęliśmy podążać we właściwym kierunku.”

Emocje ogromne, porównywalne z przeżyciami sportowymi. A tak naprawdę, nie o samą rywalizację tu chodzi. Tylko o edukację poprzez doświadczenie.

„Ten, kto spróbuje nieść kota za ogon nauczy się czegoś, czego nie nauczy się w żaden inny sposób.” Autor nieznany

Egge Haak, holenderski konsultant biznesowy poszukiwał sposobu na skuteczne rozwiązanie problemów firm wynikających z braku spójności przez występujące w nich silosy działowe. Przez wiele lat obserwował, jak powszechną praktyką w wielu przedsiębiorstwach jest zarządzanie procesami łańcucha dostaw z kilku departamentów, kilku poziomów decyzyjnych, do tego przy uwzględnieniu innych celów biznesowych i użyciu różnych nomenklatur – sprzedażowych, planistycznych, logistycznych, operacyjnych czy zakupowych. Bez wspólnej komunikacji, gdzie każdy dba wyłącznie o swój interes i ciągnie w swoją stronę.

Stąd w 2007 roku zakiełkowała koncepcja stworzenia edukacyjnego narzędzia, wirtualnego środowiska, w którym użytkownik miałby szansę przyjrzeć się, jak zarządzane jest przedsiębiorstwo produkcyjne przy uwzględnieniu wszystkich elementów łańcucha dostaw. Tak oto powstał symulator ‘web-based business’ The Fresh Connection.

By przystąpić do rozgrywki w The Fresh Connection kompletujemy czteroosobowy zespół. Każdy z uczestników będzie reprezentował jeden z pionów firmy: sprzedaż, zakupy, łańcuch dostaw i finanse. Cel wydaje się prosty – należy osiągnąć jak najwyższe ROI (wskaźnik zwrotu z inwestycji) w przedsiębiorstwie produkującym soki owocowe, jakim przyjdzie zarządzać. Jakkolwiek droga do celu już taka prosta nie jest.

„Doświadczenie to nazwa, którą każdy nadaje swoim błędom.” Oscar Wilde

Twórcom symulatora przyświecała myśl, że tylko bezpośrednie doświadczenie realnych problemów, wziętych z życia ma szansę efektywnie wpłynąć na zmianę postaw osób ze złymi nawykami w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Zespół już na początku rozgrywki zostaje wrzucony na głęboką wodę – wirtualne przedsiębiorstwo przechodzi poważny kryzys i tylko od właściwych decyzji zależy czy wyjdzie na prostą.

Klucz do sukcesu stworzenia prawidłowo działającego organizmu jakim jest łańcuch dostaw to współpraca - działanie w synergii pomiędzy zawodnikami reprezentującymi działy. Pociąga to za sobą ustalenie wspólnej strategii, w której cel jest tylko jeden i dla każdego ten sam – sukces finansowy całej organizacji. Wymusza to kompromisy – żeby osiągnąć wspomniany sukces, należy zrezygnować z własnego KPI.

 „Gdy uczyć będziemy ludzi, jak powinni myśleć, a nie wiecznie, co powinni myśleć, unikniemy wielu nieporozumień.” Georg Christoph Lichtenberg

The Fresh Connection okazał się doskonałym narzędziem w swej formie. Nauka przez doświadczenie pozwala na zapoczątkowanie zmian w przedsiębiorstwie. Działając na symulatorze, uczestnicy mają okazje całościowo spojrzeć na zagadnienie zarządzania łańcuchem dostaw. Zrozumieć wszystkie powiązania jakie w nim zachodzą i stworzyć zespoły, które efektywnie mogą pracować zarówno wewnątrz firmy, w działach, pomiędzy działami czy z osobami z zewnątrz: kontrahentami i klientami.

„Nic tak nie wciąga jak bagno.” Zbigniew Sobkiewicz

Okazało się, że można jeszcze bardziej uatrakcyjnić rozgrywkę w symulatorze. Dołożono emocje związane z rywalizacją. Od 2008 roku są organizowane międzynarodowe mistrzostwa w zarządzaniu łańcuchem dostaw przy użyciu The Fresh Connection. Wydarzenie szybko się rozrastało i w ostatnich latach, średnia zespołów uczestniczących w turnieju wynosi trzy setki. Zawody trwają od marca do września, począwszy od sesji treningowych, poprzez kolejne rundy eliminacyjne, kończąc na finale, w którym biorą udział najlepsi reprezentanci państw. Miejsce finału jest każdego roku inne – rozgrywano go już w miastach Bliskiego Wschodu, Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Główna nagroda jest zawsze taka sama, ale i ona podnosi atrakcyjność wydarzenia – to kilkutygodniowy kurs Executive SCM na Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Bostonie.

A Polacy?

„Laissez faire aux Polonais!” (Zostawcie to Polakom). „Dla nich nie ma nic niemożliwego” Napoleon Bonaparte

Edycja 2014

Historia polskich udziałów w mistrzostwach świata w zarządzaniu łańcuchem dostaw zaczyna się w 2013 roku. W pierwszej edycji zawodów The Fresh Connection Open Competition
w Polsce wzięło udział 15 zespołów. Polskim finalistą została drużyna z firmy SPX Flow Technology Poland Sp. z o.o. z wynikiem 16,50% (ROI). Drugie miejsce zajął zespół z PepsiCo – Pepsi Cola General Bottlers (wynik: 13,09 % ROI), a trzecie zespół z PKN Orlen (wynik: 11,32% ROI).

Ostatni etap TFC OC 2014 miał miejsce w Dubaju. Spośród 11 ekip walczących o tytuł mistrza świata to właśnie Polacy okazali się najlepsi. Przedstawiciele SPX Flow Technology Poland
Sp. z o.o. w osobach Dariusza Maciejewskiego, Dariusza Młodzikowskiego, Piotra Gugały i Sławomira Stańczaka wrócili z trofeum.

Edycja 2015

TFC Global Challenge 2015 (Open Competition zostało przemianowane na Global Challenge), obfitował w kolejne zaskakujące wydarzenia dla Polaków. Krajowe eliminacje wygrał zespół PKN Orlen. Co więcej, osiągnął on najlepszy wynik wśród wszystkich 300 drużyn biorących udział w zawodach. Przyszła również miła niespodzianka w postaci informacji, iż decyzją organizatorów, w światowym finale w Amsterdamie weźmie udział druga polska drużyna PepsiCo – Fritolay. Zastąpiła ona z „dziką kartą” przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, którzy niespodziewanie zrezygnowali. Występ w finale zespołu PepsiCo Frito Lay był możliwy dzięki wysokiemu, piątemu na świecie wynikowi osiągniętemu w kwalifikacjach. Tym razem nie udało się Polakom sięgnąć po tytuł, zdobył go zespół z francuskiej firmy ESSILOR, ale do sukcesu niewiele zabrakło.

Edycja 2016

W rozgrywkach GC TFC 2016 na finalistów czekało Miami. Polskim reprezentantem ponownie został zespół SPX Flow Technology Poland Sp. z o.o. Po roku odpoczynku od zawodów powrócili, by znowu zająć pierwsze miejsce wśród polskich drużyn. Tylko tym razem w innym składzie: Agnieszka Reich-Burzyńska, Jakub Semrau, Dariusz Szafarewicz i Szymon Knioła.

Mistrzem Świata została drużyna TCS z Pakistanu.

Edycja 2017

Do zawodów GC TFC 2017 przystąpiła rekordowa liczba polskich zespołów – 21. Najlepszym z nich okazali się debiutanci – drużyna Bell PPHU. Osiągnięty przez nich wynik ROI na poziomie 48,01% jest równocześnie najlepszym wśród wszystkich 300 drużyn biorących udział w zawodach. Drugie miejsce zajęła firma Nexteer Automotive z wynikiem 24,30% ROI, co daje 8. wynik na świecie. Natomiast drużyna Pepsico Logistyka zajęła trzecie miejsce na podium z wynikiem 15,63% ROI (16. wynik na świecie).

28 września areną zmagań w finale światowym GC TFC 2017 była Lizbona. Niewiele zabrakło do najlepszego rezultatu, polski zespół stanął na podium na miejscu trzecim! Drugie miejsce wywalczył zespół z USA.

Edycja 2018

Piąta edycja zawodów, w której wzięli udział Polacy, dała nam również piąte miejsce w światowym finale rozgrywanym tym razem w Mediolanie. Polscy Mistrzowie, drużyna Dell Products Poland fantastycznie rozpoczęła zawody i przez pierwsze dwie rundy prowadziła w rankingu. Niestety w trzeciej rundzie, mimo konsekwentnego wzrostu ROI, Polacy zostali wyprzedzeni przez 4 inne drużyny, które zanotowały wtedy bardzo duże skoki w punktacji. Ten stan utrzymał się do końca i Mistrzem Świata został zespół ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Danone Nutricia Middle East z ROI na poziomie + 31,3%. Drugie miejsce zajął zespół z Rosji - Russia NLMK + 26,8 ROI%. Na trzecim miejscu Domino's Pizza Turkey + 23,8 ROI%, na czwartym Essilor USA + 22,3 ROI%. Piąte Dell PRODUCTS + 22,0 ROI%. Jak widać, Polakom niewiele zabrakło do podium.

Edycja 2019

W tej edycji w naszym kraju wystartowało 10 drużyn, między innymi z firmy Avon, Getinge IC Production Poland, Rockwell Automation czy US Pharmacia. Najlepszym okazał się zespół z Polpharmy.

W rozegranym w Atenach światowym finale na szczycie podium znaleźli się Kanadyjczycy, na drugim miejscu zespół z Turcji, natomiast na trzecim gracze z MIT. Nasz zespół zajął dziewiąte miejsce.

Bez względu na wynik mistrzostw, należy pamiętać, że tak naprawdę nie o zwycięstwo chodzi. Doświadczenie zdobyte w zawodach przekłada się na skuteczniejsze działanie w firmach. Nauka współpracy i synergii w The Fresh Connection to wielka inspiracja dla zawodowej codzienności.

Edycja 2020

Tytuł Mistrza Polski w 2020 roku wywalczyła drużyna z AVON OPERATIONS POLSKA SP. Z O.O.

Na podium również firmy: Beiersdorf Manufacturing (drugie miejsce) i Oriflame Poland (trzecie miejsce). W zawodach brało udział łącznie 8 zespołów z firm: Beiersdorf Manufacturing, L’Oréal Warsaw Plant, Oriflame Poland, Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A., Reckitt Benckiser Production (Poland) i Rockwell Automation.

Finał zawodów na poziomie międzynarodowym w związku z sytuacją epidemiologiczną odbył się zdalnie, dodatkowo w finale wzięły udział aż dwa zespoły z Polski: AVON Operations Polska Sp. z o.o. i Beiersdorf Manufacturing. Zespół Avon uzyskał tytuł Wicemistrza Świata 2020!

Edycja 2021

Zwycięzcą krajowego etapu zawodów w zarządzaniu łańcuchem dostaw - Global Pro Challenge - The Fresh Connection 2021 został Avon Garwolin.

Fantastyczny wynik, który dał pierwsze miejsce w rankingu krajowym uplasował naszych Mistrzów na 4 miejscu w edycji jesiennej w rankingu światowym.

Edycja 2022

Mistrzem Polski krajowego etapu zawodów zarządzania łańcuchem dostaw został team z firmy Oriflame Cosmetics.

Tym razem aż pięć drużyn reprezentowało Polskę na światowym finale Global PRO Final: MPS International, Oriflame Cosmetics, Rockwell Automation, Sempertrans I, Sempertrans II.

Wyniki Global PRO Final: na podium dwie drużyny CCCC z Chin i Hitachi z Japonii.
Dwie drużyny z Polski w pierwszej dziesiątce: Oriflame Cosmetics - 6 miejsce i MPS International - 8 miejsce.

Edycja 2023

Po trzech tygodniach emocjonujących zawodów na poziomie krajowym -  zwycięzcą został team z firmy Oriflame Cosmetics (Oriflame Poland).

Na podium Mistrzów Świata zawodów SC - Global PRO Final 2023 dwie drużyny z Chin i jedna z Wietnamu. Polskie drużyny zaprezentowały się fantastycznie: MPS International obronił miejsce w TOP 20, kolejni byli Oriflame India, Oriflame Cosmetics Poland i Rockwell Automation.


Uczestnicy zawodów z Polski 2013-2022 i ich opinie:


Opinie finalistów polskich edycji zawodów.

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn