Opinie uczestników
Global Challenge TFC

Polpharma

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA, Mistrzowie Polski TFC Global Challenge 2019, zespół w składzie:

Alena Mankevich Vice-Prezes ds. sprzedaży TFC, Łukasz Derkacz Vice-Prezes ds. łańcucha dostaw TFC, Agata Polaszewska Vice-Prezes ds. zakupów TFC, Marcin Glaza Vice-Prezes ds. operacji TFC, Szymon Bączkowski obserwator

Gra Fresh Connection to symulacja przedsiębiorstwa produkcyjnego, której celem jest maksymalizacja Zwrotu Z Inwestycji (Return On Investment). W grze biorą udział zespoły z całego świata, więc konkurencja jest bardzo duża. Rozgrywka podzielona jest na 3 etapy: etap treningowy, krajowy i finał międzynarodowy. W pierwszym etapie chodzi głównie o sprawdzenie mechaniki gry i wpływu konkretnych decyzji poszczególnych graczy na działanie firmy. W drugim wyłaniane są najlepsze reprezentacje z każdego kraju, które następnie konkurują w trzecim – finałowym etapie. Każdy zespół składa się z 4 członków i obserwatora.  Każdy z graczy pełni jedną z kluczowych funkcji kierowniczych w wirtualnym przedsiębiorstwie produkującym soki i podejmuje decyzje w swoim obszarze kompetencji. Jak to działa?

„Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do swojego mieszkania, a tam nic nie jest tam gdzie być powinno. W korytarzu stoją niepootwierane przesyłki kurierskie i tak naprawdę nie ma ich gdzie wypakować, bo kupiliśmy za dużo niepotrzebnych szpargałów. Lodówka jest pełna, jednak terminy przydatności do spożycia pozostawiają wiele do życzenia. Na kuchence stoi przygotowany obiad, którego czasy świeżości również już dawno przeminęły. Domownicy chodzą naburmuszeni, bo są głodni i denerwuje ich wszechobecny bałagan. Powyższy opis pokrótce oddaje stan naszej wirtualnej firmy w momencie, gdy powierzono nam jej restrukturyzację.”
Szymon Bączkowski

„Klienci, podobnie jak mieszkańcy wspomnianego mieszkania nie byli zadowoleni z naszej pracy. Nasza oferta była różnorodna pod względem smaków oraz wyglądu opakowań, jednak nie byliśmy w stanie zarządzić nią dobrze: niektórych produktów nie dowoziliśmy na czas, dla innych uruchamialiśmy produkcję w nieodpowiednim momencie, co powodowało „wyrzucenie ich do kosza”. Moją rolą - Vice-Prezesa ds. sprzedaży, była poprawa relacji z klientami, podpisanie korzystnych, możliwych do zrealizowania kontraktów. Kluczowa okazała się analiza wahań popytu, które wspólnie śledziliśmy w celu podjęcia dalszych kroków naprawczych.”
Alena Mankevich

„Dzięki analizie popytu, jako Vice-Prezes ds. łańcucha dostaw mogłem ustawić m.in. odpowiednie interwały na produkcji. Na tym etapie decydowaliśmy również o poziomie zapasu bezpieczeństwa wyrobów gotowych. To wszystko po to żeby obiad nie zalegał nam na kuchence. Klient życzy sobie świeżego soku i taki musimy mu dostarczyć. Wszyscy producenci zawsze zadają sobie pytanie: jak sprawić, by towar był u klienta na czas i w odpowiedniej ilości? Przygotowana przez nas strategia pozwoliła zapewnić dostępność komponentów do produkcji na poziomie 99,7%, dzięki czemu mogliśmy elastycznie reagować na potrzeby klientów.”
Łukasz Derkacz

„W tym momencie do akcji wchodzę ja - Vice-Prezes ds. zakupów. Zapewnienie dostępności surowców na poziomie 99,7 % to niemałe osiągnięcie. Moim zadaniem jednak jest również zapłacić za surowiec jak najmniej, przy zachowaniu odpowiedniej jakości. Pamiętać muszę również o tym, że magazyny mają swoją ograniczoną pojemność, a przede wszystkim o tym, że zapas również kosztuje. Dzięki obranej przez nas strategii udało się spełnić większość z powyższych założeń. Do tego utrzymaliśmy w ryzach poziom kosztów, co pozwoliło na maksymalizację zysku. A o to właśnie w tej grze chodzi – zarobić jak najwięcej ponosząc przy tym jak najniższe koszty.”
Agata Polaszewska

„Klienci podpisali dobre kontrakty, a surowce do produkcji zostały zabezpieczone. Należało jeszcze zoptymalizować produkcję oraz zorganizować pracę i miejsce do składowania surowców i wyrobów gotowych. Było to prawdziwe wyzwanie dla Vice-Prezesa ds. operacji. Musiałem nie tylko zadecydować o tym, ile musimy utrzymywać miejsca w poszczególnych magazynach, ale również zatrudnić odpowiednią ilość osób, do obsługi ładunków na wejściu i wyjściu. Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść? W naszym przypadku rąk do pracy było za mało, w związku z czym wykonanie planu produkcji pozostawiało wiele do życzenia. Wszystkie podjęte decyzje, począwszy od planu sprzedaży, poprzez optymalizację zatrudnienia pracowników produkcyjnych, a skończywszy na planie zakupów doprowadziły do znaczącej poprawy wskaźników produkcji,  dzięki czemu podpisane kontrakty sprzedażowe mogły być realizowane na najwyższym, możliwym w danej chwili do osiągnięcia, poziomie.”
Marcin Glaza

Powyższy opis oddaje tylko część z wyzwań przed którymi stają gracze Fresh Connection. Udało się nam wygrać etap krajowy i zakwalifikować się do Wielkiego Finału, który w tym roku odbędzie się w Atenach.

 


 

The Fresh Connection to doskonała nauka przez zabawę i sporo się z niej nauczyliśmy. Po trzeciej rundzie pozostał jednak niedosyt. Wiemy, że wynik osiągnęliśmy dobry, ale o ile w 2 rundzie po własnym błędzie zostaliśmy słusznie ukarani, o tyle w rundzie ostatniej po zamieszaniu ze wskaźnikiem sprzedażowym i mailem od gospodarza niepotrzebnie korygowaliśmy nasze decyzje. Zaskoczyła nas trochę ta zmiana. W przyszłym roku na pewno staniemy ponownie w szranki! Serdecznie pozdrawiamy i gratulujemy Zwycięzcom w Polsce i na świecie! Życzymy im również wygranej w Lizbonie! 😊

edycja GC TFC 2017

Uczestnicy zawodów z Polski 2013-2020 i ich opinie:


Opinie finalistów polskich edycji zawodów.

Uczestnicy zawodów z Polski 2013-2022 i ich opinie:

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn