Opinie uczestników
Global Challenge TFC

PepsiCo

Zespół Pepsico Logistyka

Potraktowaliśmy te trzy rundy bardzo testowo. Naszym zamiarem było sprawdzenie i przetestowanie kilku rozwiązań jeszcze przed finałową rozgrywką, co też uczyniliśmy.

Cieszy nas dobry wynik, chociaż sam w sobie nie był to nasz priorytet.

Nie ukrywamy, że naszym głównym celem jest zajęcie 1 miejsca w finałach Global Challenge w Miami

i późniejszy wyjazd na MIT.

Przed nami jeszcze sporo pracy w kolejnych etapach. Mimo to podejmujemy wyzwanie i dołożymy wszelkich starań, by osiągnąć zamierzony cel.

 

Pepsico - Frito Lay Poland: Krzysztof Nestoruk, Agnieszka Przepióra, Paweł Kaczmarzyk, Michał Krąpiec

Rozpoczynając tegoroczną rozgrywkę zastanawialiśmy się jak bardzo będzie podobna do zawodów z roku 2014, ale jednocześnie wiedzieliśmy, że Organizatorzy na pewno nas czymś zaskoczą. I jak się okazało – mieliśmy rację!

Po doskonałym wyniku w kwalifikacjach, do pierwszej rundy podeszliśmy bardzo spokojnie. Kiedy po pierwszej kalkulacji zobaczyliśmy że jesteśmy na 1 miejscu w Polsce i 2 na Świecie wiedzieliśmy, że walczymy o zwycięstwo.

W drugiej rundzie nastąpiło jednak prawdziwe „trzęsienie ziemi”. Nagle otworzyły się zupełnie nowe, wydawało się nieograniczone możliwości rozwoju firmy.

Z rundy na rundę nasze emocje rosły, w zespole wrzało od nowych, coraz to ciekawszych pomysłów i propozycji rozwiązań. Studziła nas jedynie świadomość, że szanse zawsze idą w parze z zagrożeniami.

Główny nacisk położyliśmy zatem na bilansie zysków i potencjalnych strat. Cały czas trzeba było jednak pamiętać, że wzrost wolumenu sprzedaży i skali działalności musi byś wspierany przez sprawnie działającą logistykę, zaopatrzenie oraz „uszyte na miarę” zaplecze produkcyjno-magazynowe.

Wszystkie elementy musiały ze sobą idealnie współgrać i właśnie na tym się skupiliśmy – tylko w ten sposób można osiągnąć końcowy sukces.

Ostatecznie zajęliśmy 2 miejsce w Polsce i 5 na Świecie co, jak się z czasem okazało, otworzyło nam drogę do finału TFC Global Professional Challenge 2015.

Teraz pełni wiary w końcowy sukces jedziemy walczyć o MIT.

Udział w zawodach TFC jest dla nas ogromną przygodą niosącą coraz to nowe wyzwania i tym samym jeszcze więcej emocji. Pozwala nam zmierzyć się z własnym doświadczeniem, posiadaną wiedzą oraz intuicją.

Daje nam szansę sprawdzenia się w podejmowaniu strategicznych decyzji w procesie zarządzania całym przedsiębiorstwem i jest dla nas prawdziwą lekcją na przyszłość.



Podczas tegorocznego The Fresh Connection Open Competition nasza drużyna miała możliwość reprezentowania PepsiCo Poland już po raz drugi. Pomimo tego, że znaliśmy już środowisko gry, sprostanie wyzwaniom jakie zostały postawione przed uczestnikami wcale nie było łatwiejsze, ale jednocześnie radość i satysfakcja z zajęcia 2 miejsca w Polsce w pełni rekompensowały wysiłek włożony w zawody. Środowisko gry oraz główne zadanie, czyli uzyskanie jak najwyższego wskaźnika ROI, zarówno w tym, jak i w poprzednim roku były takie same, jednakże wybranie w 2014 roku innego motywu przewodniego zawodów znacząco zróżnicowało obie rozgrywki.

W 2013 roku motywem przewodnim było Supply Chain Risk Management, skupiające się na analizie i zarządzaniu ryzykiem, gdzie głównym wyzwaniem było zapewnienie pełnej dostępności surowców w realiach dużych zawirować na rynkach światowych i przerwach w dostawach. W 2014 roku Open Competition skupiał się na segmentacji strategii Łańcucha Dostaw i optymalizacji „logistics footprint”. Zmiana motywu przewodniego wymagała opracowania i wdrożenia zupełnie nowej strategii działania dla wszystkich obszarów.

Przyjęta przez nas strategia zakładała zwiększenie zapasu surowców, umożliwiając tym samym zmniejszenie zapasów wyrobów gotowych i zwiększając elastyczność po stronie planowania produkcji. Jednakże mając w pamięci doświadczenia z niepewnymi dostawami surowców w poprzedniej edycji gry, poziom zapasów został dodatkowo podniesiony, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi opóźnieniami w dostawach surowców. Jak się później okazało przyjęcie, aż tak bezpiecznej strategii nie było konieczne, ponieważ zawirowania w obszarze surowców w tym roku były raczej symboliczne. Koszty jakie ponieśliśmy w w związku z wysokimi zapasami udało nam się odrobić dzięki opracowaniu dobrej strategii w pozostałych obszarach łańcucha dostaw.

Bez względu jednak na motywy przewodnie gry, The Fresh Connection uczy, że sukces można osiągnąć tylko dzięki dobrej współpracy wszystkich obszarów przedsiębiorstwa oraz budowaniu spójnej strategii działania.

Maciej Korycki, Delivery Planning Junior Manager wraz z zespołem

Uczestnicy zawodów z Polski 2013-2022 i ich opinie:

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn