Opinie uczestników
Global Challenge TFC

SPX Flow Technology

SPX Flow Technology to najlepszy zespół z Polski w rozgrywkach 2014, zakwalifikował się do światowego finału (Global Final) w Dubaju.

Zespół w składzie: Dariusz Maciejewski, Dariusz Młodzikowski, Piotr Gugała, Sławomir Stańczak zajął pierwsze miejsce w międzynarodowych rozgrywkach TFC 2014 z wynikiem ROI 43,3% uzyskując tytuł:

„The Fresh Connection World Champion”!


W finale rozgrywanym w Dubaju zespół SPX pokonał 11 drużyn z całego świata, wywalczył tym samym nagrodę główną zawodów - kurs Executive Supply Chain na Massachusetts Institute of Technology w Bostonie.


Kiedy pierwszy raz zasiadaliśmy do symulatora The Fresh Connection w wersji Demo aby go poznać i przygotować się do eliminacji, byliśmy pod olbrzymim wrażeniem kompleksowości tego narzędzia, ilości zależności oraz ich siły wpływu na wyniki finansowe „naszej” firmy. Wrażenie zostało tylko spotęgowane podczas rozgrywek krajowych.

Krok po kroku, budowaliśmy różne scenariusze jakie mogłyby wystąpić, gdy poszczególne parametry ustawimy w najbardziej pożądany sposób przez każdego z V-ce Dyrektorów. Z dnia na dzień otrzymaliśmy przecież, co prawda wirtualny ale zawsze, awans do rangi członków Zarządu. Każdy z nas chciał wypaść oczywiście najlepiej. Niestety każdy z proponowanych scenariuszy okazywał się kompletną klęską, po jego dogłębnym zanalizowaniu. Pierwsza nauka jaka płynie z dowolnej, choćby jednej rundy TFC jest taka, że cel firmy można osiągnąć tylko jako zespół – nigdy natomiast nie uda się daleko zajść jeśli tylko jedna funkcja w firmie będzie przodować. Na dowód tej tezy można przytoczyć indywidualne rankingi z rozgrywek on-line, kwalifikujących do finału. Otóż nie znaleźliśmy w pierwszej piątce rankingów indywidualnych (np. wśród VP Sales czy Purchasing) członków zespołów, które zajęły najwyższe noty globalnie. Już podczas eliminacji dotarło do nas, że największą przeszkodą w osiągnięciu celu TFC jakim jest najwyższy poziom ROI, są silosy organizacyjne.

Zaczęliśmy budować strategię opartą na zrównoważonym rozwoju wszystkich czterech filarów TFC. I tutaj natknęliśmy się na drugą przeszkodę, a właściwie należałoby ją nazwać „klęską urodzaju”. Otóż dróg prowadzących do celu można sobie wyobrazić całe mnóstwo. Pytanie z jakim się zatem borykaliśmy brzmiało: która z obranych strategii przetrwa próbę czasu, bo tylko taka spowoduje wzrost ROI w sposób stabilny. Na co dzień działamy w skrajnie różnym od TFC środowisku produkcyjnym (ETO, MTO), gdzie wiele decyzji podejmuje się jednorazowo, tylko w ramach danego projektu. Musieliśmy się zmierzyć ze zbudowaniem strategii i taktyki dla produkcji masowej. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się że najważniejsze decyzje opierają się na tych samych założeniach w każdym typie biznesu. Szczególnie pomocne okazały się tutaj notatki z ogólnodostępnego Seminarium TFC organizowanego przez MPM Productivity Management przed startem zawodów. Interaktywny wykład p. Zbigniewa Sobkiewicza wypełniony był wskazówkami dotyczącymi tego jak budować zrównoważoną strategię i planować taktykę, która ją wspiera. Nieocenione okazały się również materiały szkoleniowe dostępne w samej aplikacji TFC. Druga nauka jaka płynie z gry w TFC jest taka, że aby osiągnąć cel należy najpierw skupić się na tym co będzie nas wyróżniać na rynku spośród konkurencji, a następnie zbudowanie spójnej strategii, którą będzie się rozwijało przez taktyczne posunięcia z rundy na rundę. Zmiana strategii co rundę dostosowując ją każdorazowo do bieżącej sytuacji rynkowej może doprowadzić do tego, że cel będziemy „ścigać” a nie wyznaczać i go realizować, a nawet kreować rynek.

Najważniejsza jednak wartość dodana i nauka jaką otrzymują uczestnicy z gry w TFC to zahartowane w „warunkach bojowych” relacje w zespole, z którym można następnie rzucać wyzwania wszystkim konkurentom na rynku. „Sky is not the limit”.

Całość oczywiście nie byłaby możliwa, gdyby nie świetne przygotowanie i animacja wszystkich wydarzeń związanych z TFC przez Zespół MPM Productivity Management. Ani na chwilę nie mogliśmy poczuć się niedoinformowani. Wszystkie sprawy i pytania organizacyjne rozwiązywane były praktycznie od ręki. Przygotowanie seminarium oraz warsztatów połączonych z eliminacjami to esencja profesjonalizmu.

Serdecznie polecamy.

Dariusz Maciejewski, Dariusz Młodzikowski, Piotr Gugała, Sławomir Stańczak



Mistrz Polski TFC Global Challenge 2016- zespoł z firmy SPX Flow Technology Poland.

„Do trzeciej rundy podchodziliśmy jako  lider w Polsce i  na świecie więc presja  była ogromna,  na szczęcie udało się  uzyskać dobry ROI i dzięki  temu  uzyskać  najlepszy wynik w Polsce. Wynik z drugiej rundy okazał  się  być kluczowy w drodze do zwycięstwa.
Dziękujemy za doping i wsparcie.”

„Do zawodów podeszłam z dużą rezerwą. Tym bardziej, że na podium stanęli już wcześniej koledzy z naszej firmy.
W czasie ich zmagań gra mocno mnie zaciekawiła i rozważałam udział w kolejnej edycji. Wahałam się jednak bardzo długo i ostatecznie trochę los pomógł mi w podjęciu decyzji. Dziś, z perspektywy oceniam – jednej z lepszych decyzji.
Początek był trudny… Im bardziej wchodziłam w szczegóły, tym mniej wiedziałam. Z każdą kolejną próbą - po wspólnych rozmowach, analizach -gra stawała się bardziej czytelna. Ba, wciągająca … Pamiętam niejedną noc spędzoną na weryfikacji danych, analizach i wertowaniu pomocy naukowych, podczas gdy domownicy smacznie spali. Chwile zwątpienia też były…
Natomiast, zawsze wierzyłam w siłę zespołu, a szczególnie w dobrą energię tego, który stworzyliśmy   z kolegami. Choć początkowo się z nimi nie zgadzałam. Nastąpiła szybka weryfikacja naszych potrzeb, oczekiwań, ustalenie strategii i wówczas wszyscy już wiedzieliśmy, w którym kierunku idziemy.
Bardzo pomogła nam mocna koncentracja na celu i konsekwencja w działaniu.
Dziękuję kolegom za zaproszenie do zespołu.
Przede wszystkim jednak - dziękuję za olbrzymi wkład, pozytywną energię i wolę walki.”
Agnieszka Reich-Burzyńska

„Jest to jedna z najciekawszych form szkolenia, zdecydowanie poszerzająca horyzonty.
Element rywalizacji dodatkowo motywował i pozytywnie stymulował do zwiększonego wysiłku.
Również uważam,  że jednym z podstawowych czynników sukcesu jest dobry zespół, który wspólnie jest w stanie podejmować decyzje nie zawsze zgodne z interesami poszczególnych członków zespołu.”
Jakub Semrau

„Udział w TFC zmusił mnie do skumulowania wiedzy zdobytej przez całe życie zawodowe w trzech rundach gry. Pozwoliło mi  to spojrzeć na fabrykę globalnie i poznać zależności, które w pracy codziennej niby nie są ważne. Cała gra jest kolejnym dowodem  na to, że idealne wskaźniki nie świadczą o tym , że fabryka będzie przynosiła zyski. Jest to nieustanny kompromis i analizy analityczne,  które doprowadziły nas do finału. Najważniejsze to strategia, systematyka i konsekwencja w działaniu wraz z poprawianiem błędów na bieżąco.
Doświadczenie z TFC jest doskonałym narzędziem do zdobycia wiedzy i wykorzystania jej w praktyce. Samoistnie zmusza uczestników do rozwoju i podejmowania kolejnych wyzwań, co sprawia że każda runda jest podejmowana z jeszcze większym zaangażowaniem.
W TFC brak planu na całą grę jest jednoczesnym planem porażki…”
Dariusz Szafarewicz

„Szkolenie,  bo tak należy mówić o zawodach TFC, dało nam wiele satysfakcji, a oczekiwanie na wyniki sporo emocji porównywalnych do zawodów sportowych. Wiedza zdobyta podczas szkolenia bardzo poszerza horyzonty i pozwala spojrzeć z innej perspektywy na codzienne wyzwania i zagadnienia. Teoretyczne zagadnienia przeniesione na  grunt przedsiębiorstwa pozwalają w praktyczny sposób zobaczyć,  jaki wpływ na wyniki  firmy mają poszczególne decyzje, co  nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka.”
Szymon Knioła

 


"Udział w sesji treningowej pozwolił nam na zapoznanie się z podstawowymi  możliwościami  oprogramowania. Rywalizacja i chęć osiągnięcia jak najlepszego wyniku powoduje że zdobywanie wiedzy przychodzi samo a wnioski i przemyślenia można wykorzystać w codziennej pracy. Emocji nie brakowało szczególnie w poniedziałki rano przed ogłoszeniem wyników z rundy, czekamy na zawody!"

 

Uczestnicy zawodów z Polski 2013-2022 i ich opinie:

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn