Artykuły

THE FRESH CONNECTION. Symulator przedsiębiorstwa zabawka czy przydatne narzędzie?

W tym miejscu znajdą Państwo materiały dodatkowe związane z tematyką łańcucha dostaw, które powstały przy okazji kolejnych edycji zawodów Global Challenge - The Fresh Connection. Udało nam się uzbierać ich pokaźną kolekcję, bowiem The Fresh Connection Global Challenge to nie tylko zawody, ale przede wszystkim cała obszerna teoria z dziedziny SCM. Zapraszamy do lektury i oglądania, jednocześnie przestrzegając, że twórcy tych treści (uczestnicy zawodów, organizatorzy, teoretycy i praktycy SCM) potrafią opowiadać z pasją i mogą wciągnąć swoimi historiami na długie chwile. 

Grywalizacja - ludzie uczą się najlepiej przez doświadczenie

Chociaż to całkiem nowy trend, na temat grywalizacji napisano już sporo. Powodem jest potencjał grywalizacji – wykorzystywanej jako metoda dostarczenia wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia z dziedziny, którą chcemy dzięki niej przekazać. Co najważniejsze, jest to metoda bardzo skuteczna.

Emocje towarzyszące zawodom – wywiad z drużyną z firmy Beiersdorf Manufacturing

O emocjach, zaangażowaniu w rozgrywki rozmawiamy z zespołem z Beiersdorf Manufacturing, który zdobył drugie miejsce w zawodach Global PRO Challenge 2020 w Polsce oraz czwarte miejsce na świecie spośród 63 zespołów w zawodach.

Rozmowa z Wicemistrzami Świata Global Pro Challenge SCM TFC 2020

Finał międzynarodowych zawodów w zarządzeniu łańcuchem dostaw GC SCM TFC 2020 już za nami. Mistrzowie Polski, czyli zespół Avon Operations Polska zajął II miejsca, uzyskując tytuł Wicemistrzów Świata. 

Tuż przed ogłoszeniem rezultatów ostatniej rundy i tym samym wskazaniem zwycięzców przeprowadziliśmy wywiad z zawodnikami Avon Operations Polska. Wypowiedzi uczestników mają często emocjonalny wydźwięk czemu nie można się dziwić, w końcu zbliżała się najważniejsza część zawodów.

Jakie jest Wasze pierwsze wrażenie z rozgrywki finałowej?

Marta Krzymowska (M. K. ) – Przede wszystkim szybkie tempo działań. Mało czasu, dużo decyzji, bardzo męczące jest błyskawiczne analizowanie danych i ich zastosowanie. Półtorej godziny w tym przypadku to naprawdę niewiele na podejmowanie decyzji. (...)

GC TFC 2019 w oczach finalistów – zespołu z Polpharmy

(...) Jesteśmy pracownikami czterech różnych działów, jednak na co dzień zdarza nam się ze sobą – bliżej lub dalej – współpracować. Agata zarządza działem transportu, Alena jest ekspertem w dziale realizacji zamówień eksportowych, Marcin planuje produkcję wyrobów wytwarzanych u naszych zewnętrznych kontrahentów, a Łukasz jest planistą jednego z naszych wewnętrznych zakładów produkcyjnych. Każdy z nas ma inne zadania i odpowiedzialności, inną perspektywę i spojrzenie na ten wielopłaszczyznowy proces, jakim jest zarządzanie łańcuchem dostaw w naszej firmie.

Początkowo do gry podeszliśmy na zupełnym luzie. (...)

Kolacja z Mistrzami

(...) Nieczęsto ma się okazję usiąść przy jednym stole z Mistrzami Polski. My mieliśmy to szczęście niedługo po zakończeniu finałów Global Challenge – The Fresh Connection 2017, które odbyły się w Lizbonie. Mistrzowie Polski, czyli drużyna Bell PPHU w składzie: Bartosz Woliński, Piotr Kosakowski, Krzysztof Świaniewicz, Paweł Grabowski oraz Marcin Kąkol (który w światowym finale zastąpił Piotra Kosakowskiego) wywalczyła wówczas trzecie miejsce (...). W trakcie kolacji mieliśmy doskonałą sposobność, żeby podpytać o początki przygody z symulatorem, wrażenia z rozgrywki i słowa z wcześniejszych relacji z poszczególnych etapów zawodów. Rzadko udawało się utrzymać powagę, Panowie mają ogromne poczucie humoru, żarty padały co chwilę i chociaż wyzwanie w postaci zawodów GC TFC traktowali poważnie, to jednak nie można było nie podziwiać dystansu jaki do nich mieli (...)

Spodziewając się niespodziewanego

"(...) lider, ktoś komu się chce i kto spróbuje sięgnąć dalej. Ktoś kto chce „całować lwa pod ogonem”, bo choć to ani bezpieczne, ani przyjemne, to prawdziwy lider wie, że musi to zrobić. Bez takich odważnych ludzi zapomnijmy o gotowości na zmianę. Z nimi – dokonamy cudów. Tylko skąd ich brać, gdy brak ochotników?

Jarek Adamus jest dyrektorem operacyjnym w firmie branży IT w środkowej Polsce. Tę gotowość zespołu na zmiany nazywa erudycją biznesową – zrozumieniem powiązań między obszarami przedsiębiorstwa (...)"

Rozmowa z Egge Haak twórcą symulatora TFC

TFC to innowacyjna symulacja ‘web-based business’ angażująca uczestników w podejmowanie strategicznych decyzji w procesie zarządzania przedsiębiorstwem.

Rozmowa została nagrana 23 czerwca 2015, podczas konferencji Focus Factory - Znaleźć receptę na piękne porażki i chybione wdrożenia, organizowanej przez MPM Productivity Management i Logistykę Produkcji.

Wywiad z firmą Pepsico Frito Lay Polska

Udało nam się zebrać większość drużyny Pepsico Frito Lay i porozmawiać o ich przygodzie z zawodami. Mogłoby się wydawać, że po kilku miesiącach emocje opadły, jednak zawodnicy ciągle żywo wspominają przebieg rozgrywek. Trudno się temu dziwić, bowiem ich historia w Global Challenge 2015 miała wiele zakrętów.

Rozmowa z Robertem Czekajem, Dyrektorem Wykonawczym ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw, PKN Orlen

W rozmowie z Robertem Czekajem, Dyrektorem Wykonawczym ds. Zarządzania Łańcuchem Dostaw, PKN Orlen, mamy okazję się dowiedzieć, jak symulator The Fresh Connection, prowadzone w oparciu o niego szkolenia oraz związane z nim międzynarodowe zawody postrzegają menedżerowie, których podwładni na kilka miesięcy zatapiają się w świat produkcji soków owocowych.

Ze Zbigniewem Sobkiewiczem i Konradem Grondkiem z firmy MPM Productivity Management – o światowych zawodach dla menadżerów w zarządzaniu łańcuchem dostaw Global Challenge, w których sukcesy odnoszą polskie zespoły

"Określenie „symulator” to adekwatna nazwa. Tak jak piloci samolotów pasażerskich uczą się latać właśnie na symulatorach, dzięki czemu jest to mniej kosztowne, a zarazem mniej bolesne. W firmach pracownicy często uczą się na żywym organizmie. W konsekwencji to żadna nauka, bowiem lepiej trzymać się rozwiązań, które miernie działają, ale przez to, że w ogóle działają, są lepsze niż jakichkolwiek inne nowe. The Fresh Connection jest symulatorem, precyzyjnie oddającym funkcjonowanie firmy produkcyjnej, a także procesy zachodzące w łańcuchu dostaw. Podobnie jak na symulatorach lotów dla pilotów, można na nim próbować różnych wariatów działań. To element ceniony przez użytkowników, ponieważ daje możliwość sprawdzenia scenariuszy, których w realnym środowisku nie można by było przeprowadzić. Bez względu na branżę."

Lepiej być słoniem czy gepardem? Symulator The Fresh Connection – poligon firmowych doświadczeń

W okresie około noworocznym spotkania firmowe obfitowały w rozliczenia minionego roku i życzenia na kolejny: spokoju, lepszej współpracy pomiędzy działami, osiągnięcia celów. Minął już styczeń i można zaobserwować efekt wdrożenia życzeń noworocznych, a raczej ich brak… Typowymi antagonistami są oczywiście działy sprzedaży i produkcji. Wokół tego konfliktu wiele innych jest tylko konsekwencją głównego podziału. Co można zrobić, by temu zaradzić? Jak przełamać tę niemoc panującą w wielu firmach? Co zrobić, kiedy wszystko w około jest przeciw nam m.in. KPI, za realizację która jest tak ustalona, że zamiast łagodzić, eskaluje konflikt.

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn