Strefa wiedzy

Planowanie w logistyce i produkcji pokazane przez pryzmat doświadczeń. 

Zajrzyj do wybranego bloku tematycznego w naszej "strefie wiedzy" – znajdziesz tam artykuły naszych konsultantów. W tych materiałach przybliżamy zarówno wyzwania, jak i sukcesy z obszarów związanych z planowaniem zintegrowanym, prognozowaniem, zarządzaniem zapasami oraz SOPem – a to wszystko oparte o doświadczenia, wizyty w firmach i rozmowy z klientami. Publikacje to swoiste case studies, często z dodatkami specjalnymi typu materiały do pobrania i co ważniejsze do wykorzystania w Twojej pracy.

Zapraszamy!

Jak znajduje się winnego

W planowaniu wiedza czasem nie wystarczy – trzeba rozumieć. Aby problem rozwiązać, trzeba zrozumieć przyczyny, żeby zrozumieć, trzeba mieć dane i zmapowany proces. A żeby mieć dobre dane i właściwie zbudowany proces, to trzeba trochę się napracować.

Dlaczego zatem Klient nie otrzymał dostawy w terminie? 

Przetrwać i kontynuować biznes

Zadaniem CFO jako kluczowego członka managementu jest zapewnienie utrzymania ciągłości funkcjonowania biznesu, ale też zapewnienia stabilności tego biznesu na tyle, na ile jest to możliwe w tak zmiennym otoczeniu, z jakim mamy do czynienia od kilku ostatnich lat. Ogromną sztuką jest robić to efektywnie, przy zachowaniu jednocześnie dużej elastyczności. Dlatego ważnym jest, aby na czas rozpoznać pojawiające się szanse, możliwości, ale też zagrożenia.

Z życia pracownika SCM. Prognozowanie.

Joanna została wytypowana z działu finansowego – awans równoległy, czyli nie zmieniasz stanowiska na kierownicze, ale zmienia ci się kierownik. Trafiła do nowo powstałej komórki S&OP. Marcin i Joanna – taka dwójka kamikadze, która będzie teraz walczyła z całą firmą. Może czasami dostaną wsparcie zarządu, a czasami nóż w plecy. Oczywiście marketingowo zostało to świetnie sprzedane – Joanno, jesteś najlepszym analitykiem w firmie. Nikt Tobie nie dorównuje.

Polecane artykuły: 

Jak wdrażać Procesy Planowania Zintegrowanego?

Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie. Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn