Blog

Zapraszamy do lektury artykułów i felietonów napisanych przez naszych trenerów i współpracujących z nami pasjonatów tematu.

Jeśli chciałbyś podzielić się z nami komentarzem, czy poruszyć ciekawy temat i coś opublikować – napisz do nas.


Najnowsze artykuły: 

Jak prognozować krok po kroku?

Jak prognozować w tym zmiennym świecie? Jak zacząć, kiedy nie ma w firmie działu, który byłby za to odpowiedzialny (bo dział sprzedaży oczywiście bez prognoz się obejdzie!)? Jak to zrobić, kiedy w tzw. międzyczasie jeszcze trzeba wykonać swoją pracę, obowiązki i oczywiście ugasić kilka pożarów? Te pytania wraca jak bumerang. Co ciekawe, pytania te zadają pracownicy planowania, produkcji, a nawet zaopatrzenia, a rzadziej pracownicy działów handlowych, czy obsługi klienta?! Dlaczego jest z tym taka trudność? 

Jak dojrzały jest mój proces Sales & Operations Planning?

Jeśli dostrzegacie w swoim procesie S&OP jakieś niepokojące problemy warto dokonać oceny jego działania. Oczywiście w sieci można znaleźć liczne listy kontrolne tego mechanizmu planowania, ale zazwyczaj skupiają się one na procesie: czy odbywają się takie a nie inne spotkania, kto w nich bierze udział itp. To są ważne rzeczy, ale nie najważniejsze. Pozwalają dobrze robić plany, ale nie zapewniają robienia dobrych planów.

Projekt S&OP potrzebuje ludzi – case z wdrożenia

W okolicach października zgłosiła się do nas osoba, która wcześniej „miała już z nami do czynienia”. Wiedziała na co może liczyć: pot, łzy i ogrom pracy. Tym razem pełniła funkcję CEO w międzynarodowej firmie. By nie było za prosto: fabryka w Polsce, ale ogromna część zespołu łańcucha dostaw w kraju nazwijmy to, w pewnej mierze anglojęzycznym. Dla nas jako MPM, pojawiło się wiele znaków zapytania.

Forecasting seasonality with a hammer

It seems like it will be my first article in English. Why in English? Reason for it is as follow - it is the third time that I encounter astonishing situation which is: moving average does not work,  use specialized (and costly) software to solve Your (in my opinion simple) forecasting problem. Forecasting package MAYBE useful, but basic forecasting skill is NECESSARY. Do not start with software implementation if your team does not understand foundation!  

Polecane artykuły: 

Jak wdrażać Procesy Planowania Zintegrowanego?

Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie. Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?

Kalendarz
i zapisy
Zapisz się
do newslettera
Skontaktuj
się z nami