Blog

Zapraszamy do lektury artykułów i felietonów napisanych przez naszych trenerów i współpracujących z nami pasjonatów tematu, a także nowego bloku - webinaria.

Jeśli chciałbyś podzielić się z nami komentarzem, czy poruszyć ciekawy temat i coś opublikować – napisz do nas.


Najnowsze artykuły: 

Robimy prognozę

Nie będę tutaj pisał opasłego dzieła na temat prognozowania, bo to nie o to chodzi. Chcę tylko przypomnieć, że prognoza to nie jest… rzut kostką. To nie tylko liczba. Liczba jest, można rzec, drugorzędna! Najważniejsze są założenia do prognozy. Przecież to nic nowego! Naprawdę? Sprawdzam!

Ceny ropy spadają! Zapowiedź lockdown’ów czy panikarstwo analityków?

Wzrost cen ropy uległ załamaniu. Ale czy jednodniowy skok jest wystarczający do wyciągania wniosków o nadciągających lockdownach? Stanowczo nie – trzeba sprawdzić czy choćby z grubsza wzrosty zachorowań pokrywają się z wahaniami cen.

Kupą Mości Panowie, czyli o grupach produktowych w S&OP.

Na S&OP mówimy o grupach produktowych, a nie o indeksach wyrobów gotowych. Piszemy o tym, mówimy na szkoleniach, nieprawdaż? Dlaczego w tylu firmach zaczynamy bitwę „z indeksami” na S&OP? Dlaczego praktycznie non-stop mamy wielogodzinne dyskusje, że z grup produktowych nic nie widać, nikt ich nie rozumie, do niczego nam się nie przydadzą? I zaczyna się jazda z indeksami… 600 indeksów w Excelu i prognozy na 12 miesięcy – brzmi dziwnie?

Kryzys. Wnioski po 6 miesiącach: co nas czeka?

Wyszliśmy z fazy głębokiego szoku. Gospodarka w wielu branżach wraca do sytuacji sprzed pandemii, co budzi optymizm. Coraz więcej osób mówi o szybkim zakończeniu kryzysu. Jest nadzieja, że przybierze on kształt litery V i za chwilę wszystko wróci do normy. Nadzieja jednak nie jest podstawą planowania. Prawidłowa ocena wymaga refleksji - spodziewaliśmy się bowiem długiego kryzysu, z kolejnymi falami przyduszania sprzedaży i jako takiego jej wzrostu.

Polecane artykuły: 

Jak wdrażać Procesy Planowania Zintegrowanego?

Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie. Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?

Kalendarz
i zapisy
Zapisz się
do newslettera
Skontaktuj
się z nami