Blog

Zapraszamy do lektury artykułów i felietonów napisanych przez naszych trenerów i współpracujących z nami pasjonatów tematu, a także nowego bloku - webinaria.

Jeśli chciałbyś podzielić się z nami komentarzem, czy poruszyć ciekawy temat i coś opublikować – napisz do nas.


Najnowsze artykuły: 

Nieobsłużona sprzedaż - boli czy/i mobilizuje...?

Jesteśmy w sklepie i chcesz kupić (panowie mają to na liście zakupów) chleb tostowy. Stoimy przed półką, gdzie powinien być…, ale go nie ma. Jest popyt (my chcemy kupić), ale sprzedaży nie będzie, a utracona sprzedaż, to 1 bochenek chleba tostowego. Wszystko wydaje się proste i oczywiste poza jednym faktem – w relacjach firma – konsument ciężko jest taką sprzedać policzyć, można starać się ją oszacować.

Matka wszystkich dobrych nawyków: proaktywność

II część felietonów z cyklu: Być lepiej zprganizowanym". Tym razem o proaktywności, dzięki której w każdej sytuacji szukamy możliwości działania. A na jakiego typu sprawy poświęcamy większość energii i czasu? 

Samotność Demand Plannera

Demand Planner lub Demand Manager. Tłumacząc na ojczysty język – planista popytu, specjalista ds. prognozowania, analityk sprzedaży. Stanowisko tak określane w polskiej rzeczywistości nie jest popularne. Po co taka osoba w firmie? … jest odpowiedzialna za prognozę, za błąd prognozy, to jego wina. Oczywistą rzeczą jest, że miarą jakości pracy planisty popytu jest trafność prognoz, ale przypisywanie mu całej chwały lub (częściej) winy za to, to nadużycie.

Stabilność w niestabilnych czasach

W komentarzach podczas ostatniego webinarium padły dwie kwestie o stabilności. Jedno ze stwierdzeń dotyczyło prognozowania, a drugie produkcji – tzw. wypoziomowania. (...) "Prognoza to narzędzie do zabezpieczenia stabilności łańcucha dostaw". Na pierwszy rzut oka – brzmi ok. Zaczynamy jednak zadawać pytania… ale w jaki sposób prognoza ma zabezpieczyć stabilność? Niestety do głowy przychodzi mi tylko jeden pomysł: zamrozić prognozę. Ktoś ma jakiś inny pomysł?

Polecane artykuły: 

Jak wdrażać Procesy Planowania Zintegrowanego?

Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie. Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?

Kalendarz
i zapisy
Zapisz się
do newslettera
Skontaktuj
się z nami