Strefa wiedzy

Planowanie w logistyce i produkcji pokazane przez pryzmat doświadczeń. 

Zajrzyj do wybranego bloku tematycznego w naszej "strefie wiedzy" – znajdziesz tam artykuły naszych konsultantów. W tych materiałach przybliżamy zarówno wyzwania, jak i sukcesy z obszarów związanych z planowaniem zintegrowanym, prognozowaniem, zarządzaniem zapasami oraz SOPem – a to wszystko oparte o doświadczenia, wizyty w firmach i rozmowy z klientami. Publikacje to swoiste case studies, często z dodatkami specjalnymi typu materiały do pobrania i co ważniejsze do wykorzystania w Twojej pracy.

Zapraszamy!

Władca pierścieni: Drużyna S&OP cz.2

Kultura organizacyjna jest kluczowa do sprawnego wdrożenia S&OP. Zasadnicza będzie w tym względzie forma przywództwa. Według Erin Meyer z jednej strony mamy przywództwo egalitarne, tzn. przywódca jest jednym z członków zespołu, a z drugiej hierarchiczne – jak w wojsku, policji. Są nacje bardzo egalitarne, m.in. Szwedzi, Norwegowie. Na przeciwległym krańcu mamy Japończyków, Chińczyków i Koreańczyków.

Władca pierścieni: Drużyna S&OP

Gdy w literackim pierwowzorze sytuacja jest już wyjątkowo wymagająca, powołany zostaje interdyscyplinarny zespół, aby połączyć siły i wygrać. Coś w rodzaju S&OP. Skład drużyny: silny i twardo stąpający po ziemi, który wie jak ważna jest praca (produkcja); nieco bardziej subtelny i spoglądający ponad czasem (sprzedaż); kilka BWO – Bardzo Ważnych Osób; oraz czworo niepozornych (Supply Chain, obsługa Klienta, planowanie, zakupy, logistyka). Pierwszy krok do uratowania świata to uzgodnienie celu, opracowanie planu, dogadanie się i wzajemne zrozumienie.

Trzy kolory. Jak uprościć planowanie i wdrożyć DDMRP

Poznajcie case samodzielnej inicjatywy planistki, która po szkoleniu Demand Driven Planner postanowiła sama rozwiązać problem z dostępnością i poziomem zapasów dla części serwisowych w swojej firmie. Mając wiedzę i problem do rozwiązania, zbudowała mechanizm planowania zgodny z metodologią DDMRP. 
Jak Jej się udało? Jakie problemy z dostępnością rozwiązała i jaki wynik osiągnęła?

Człowiek z żelaza, S&OP w przemyśle ciężkim

Nie tylko w hucie trzeba mieć nerwy ze stali i tak samo mocne determinację i cierpliwość, żeby z powodzeniem wdrożyć proces S&OP. Leszek Podgórski, manager S&OP, człowiek z żelaza, dzięki swojemu uporowi i zaangażowaniu zespołu, wdrożył w ciężkim przemyśle, w ciężkim otoczeniu proces S&OP. Gdy mocno zmieniło się otoczenie rynkowe i warunki funkcjonowania firmy, w której jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że S&OP „nie przejdzie”.

Mission Impossible – cz.2

Jak odnaleźć się w kryzysowej sytuacji z zachodnim zleceniodawcą i oligarchą ze wschodu w tle, przy jednoczesnym braku komunikacji w firmie? Czy koncepcja punktów kontrolnych inaczej zwanych check pointami jest pomocna? Czy determinacja i rozpaczliwa walka pomogą zbudować zespół i uratować kontrakt? Poznaj dalszą część historii niemożliwej.

Polecane artykuły: 

Jak wdrażać Procesy Planowania Zintegrowanego?

Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie. Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn