Strefa wiedzy
Rola S&OP w zarządzaniu zmiennością otoczenia rynkowego w organizacji
Jak obudzić zaufanie całej firmy, decydentów do procesu S&OP i wniosków z niego płynących? Jak pomimo zawirowań na rynku ogniw - zrealizować 105% budżetu? Jak w latach zawirowań uzyskać najlepszą w historii rentowność? Artykuł przybliża kontekst biznesowy i rolę procesu S&OP w BMZ w okresie 2019-2022.
Jak S&OP wspiera w czasach zaburzeń łańcucha dostaw?
Gospodarka się rozwija, popyt jest tak duży, że brakuje mocy produkcyjnych, zaczyna się walka o komponenty. Może być gorzej? … powitajmy Covid! Kiedy myślisz, że już nic gorszego się nie wydarzy - wybuch wojny w Ukrainie. To obraz kilku ostatnich lat i jednocześnie trudna sytuacja wielu firm.
W artykule opartym o wystąpienie Jakuba Juchnera z firmy Scanfil, na konferencji Pulsu Biznesu, pokażemy jaki schemat postępowania w tych sytuacjach wypracowała firma Scanfil.
S&OP przenosi do innego wymiaru
Wdrożenie S&OP to nie sprint, to sztafeta. Jednak nie taka 4 x 100 metrów – to by było za proste. To taki „grupowy” maraton, gdzie każdy z uczestników procesu S&OP ma do przebiegnięcia ponad 40 kilometrów, ale zalicza mu się czas najwolniejszego członka zespołu. Jaki z tego wniosek? Dopasuj zmiany do zespołu, z którym zmianę wprowadzasz. Ty, jako wdrażający, inicjator, masz już to wszystko poukładane w głowie: już wiesz, jak ma wyglądać proces, kto za co będzie odpowiedzialny, kto, jakie dane będzie dostarczał.
Ster na S&OP, czyli czy płynie z nami Kapitan?
Jak często analizując ryzyko wdrożenia nowego procesu przyglądacie się pułapkom, które mogą zrujnować całe wdrożenie? Czy w ogóle to robicie? Czy może wpadacie w szał korzyści, które będą po zmianie, bo inne firmy (konkurencja) chwalą się tysiącami $ oszczędności dzięki takiemu wdrożeniu!
Polecane artykuły:
Jak wdrażać Procesy Planowania Zintegrowanego?
Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie. Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?