Strefa wiedzy

Zarządzanie dostawami w świetle ograniczeń w dostępności komponentów

Czy przed pandemią też miewaliście problemy z kompletnością i terminowością dostaw
Czy mieliście informacje dostępne z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby zapobiec trudnościom z zaopatrzeniem
Czego nie robiliście – a powinniście byli robić – aby dostawcy traktowali Was priorytetowo i dostarczali niezbędne komponenty „na czas i w całości”?

System – jak wdrażać, by wdrożyć i korzystać

Ilość Exceli jest zatrważająca? Każdy dzień rozpoczynamy od modlitwy: dzięki Ci Panie Boże za „wyszukaj pionowo” i tabelę przestawną? A może centrala przypomniała sobie o Twoim zakładzie produkcyjnym... i teraz będziemy żyli w krainie pełnej szczęśliwości...
I tylko system informatyczny, który jest w centrali trzeba wdrożyć…

DDMRP – kolory planowania

Czyli ilu planistów potrzeba do zarządzania tysiącami indeksów?

W naszym biznesowym świecie kolory mają znaczenie. Indeksy giełdowe na zielono - dobrze, na czerwono – źle (co niektórzy twierdzą, że to czas na kupowanie). W naszym produkcyjno -planistycznym świecie jest jeszcze żółty – czyli prawie dobrze (albo „o mało co” osiągnęliśmy cel). Graficzne przedstawianie wyników cieszy oko, a gdy jesteśmy na zielono, cieszy również przełożonych, pozwala szybko zorientować się, gdzie jesteśmy a następnie odpowiednio zareagować. Im szybciej wiemy, jaki jest status, tym szybciej możemy podjąć adekwatne działania.

Jak prognozować krok po kroku?

Jak prognozować w tym zmiennym świecie? Jak zacząć, kiedy nie ma w firmie działu, który byłby za to odpowiedzialny (bo dział sprzedaży oczywiście bez prognoz się obejdzie!)? Jak to zrobić, kiedy w tzw. międzyczasie jeszcze trzeba wykonać swoją pracę, obowiązki i oczywiście ugasić kilka pożarów? Te pytania wraca jak bumerang. Co ciekawe, pytania te zadają pracownicy planowania, produkcji, a nawet zaopatrzenia, a rzadziej pracownicy działów handlowych, czy obsługi klienta?! Dlaczego jest z tym taka trudność? 

Jak dojrzały jest mój proces Sales & Operations Planning?

Jeśli dostrzegacie w swoim procesie S&OP jakieś niepokojące problemy warto dokonać oceny jego działania. Oczywiście w sieci można znaleźć liczne listy kontrolne tego mechanizmu planowania, ale zazwyczaj skupiają się one na procesie: czy odbywają się takie a nie inne spotkania, kto w nich bierze udział itp. To są ważne rzeczy, ale nie najważniejsze. Pozwalają dobrze robić plany, ale nie zapewniają robienia dobrych planów.

Polecane artykuły: 

Jak wdrażać Procesy Planowania Zintegrowanego?

Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie. Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?

Bądźmy w kontakcie
Facebook LinkedIn