Strefa wiedzy

Planowanie w logistyce i produkcji pokazane przez pryzmat doświadczeń. 

Zajrzyj do wybranego bloku tematycznego w naszej "strefie wiedzy" – znajdziesz tam artykuły naszych konsultantów. W tych materiałach przybliżamy zarówno wyzwania, jak i sukcesy z obszarów związanych z planowaniem zintegrowanym, prognozowaniem, zarządzaniem zapasami oraz SOPem – a to wszystko oparte o doświadczenia, wizyty w firmach i rozmowy z klientami. Publikacje to swoiste case studies, często z dodatkami specjalnymi typu materiały do pobrania i co ważniejsze do wykorzystania w Twojej pracy.

Zapraszamy!

Z życia pracownika SCM. Prognozowanie.

Joanna została wytypowana z działu finansowego – awans równoległy, czyli nie zmieniasz stanowiska na kierownicze, ale zmienia ci się kierownik. Trafiła do nowo powstałej komórki S&OP. Marcin i Joanna – taka dwójka kamikadze, która będzie teraz walczyła z całą firmą. Może czasami dostaną wsparcie zarządu, a czasami nóż w plecy. Oczywiście marketingowo zostało to świetnie sprzedane – Joanno, jesteś najlepszym analitykiem w firmie. Nikt Tobie nie dorównuje.

Chaos i ogólne zamieszanie

Skupieni na otoczeniu zapominamy, jak organizacja procesów, komunikacja w naszej firmie wpływa na powstawanie chaosu i prowadzi do konfliktów. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że jeżeli firma osiąga pewien rozmiar (>~ 500 pracowników) to nawet otoczenie, Klienci nie są potrzebni, by w środku rosło ciśnienie, powstawały napięcia i konflikty.

Chcesz ograniczenia niepotrzebnych dyskusji, podjazdowych walk i ciągłego gaszenia pożarów?

Rola S&OP w zarządzaniu zmiennością otoczenia rynkowego w organizacji

Jak obudzić zaufanie całej firmy, decydentów do procesu S&OP i wniosków z niego płynących? Jak pomimo zawirowań na rynku ogniw - zrealizować 105% budżetu? Jak w latach zawirowań uzyskać najlepszą w historii rentowność? Artykuł przybliża kontekst biznesowy i rolę procesu S&OP w BMZ w okresie 2019-2022.

Jak S&OP wspiera w czasach zaburzeń łańcucha dostaw?

Gospodarka się rozwija, popyt jest tak duży, że brakuje mocy produkcyjnych, zaczyna się walka o komponenty. Może być gorzej? … powitajmy Covid! Kiedy myślisz, że już nic gorszego się nie wydarzy - wybuch wojny w Ukrainie. To obraz kilku ostatnich lat i jednocześnie trudna sytuacja wielu firm.
W artykule opartym o wystąpienie Jakuba Juchnera z firmy Scanfil, na konferencji Pulsu Biznesu, pokażemy jaki schemat postępowania w tych sytuacjach wypracowała firma Scanfil.

Polecane artykuły: 

Jak wdrażać Procesy Planowania Zintegrowanego?

Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie. Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn