Strefa wiedzy

Zarządzanie zapasami, czyli ból zęba w SCM

Historia nadziei, strachu i rozwiązań - firma Stemmer

Stemmer to firma rodzinna, od ponad 40 lat na rynku, która obsługuje ponad 90 000 Klientów (gabinety dentystyczne), zarządza ponad 70 000 indeksów oraz  ok.  600 dostawcami.  Trzy magazyny, w tym największy we Francji, obsługują około 1 300 000  dostaw / rok. Zapraszamy do zapoznania się z ich historią wdrożenia DDMRP. Na początek zdecydowali się na uruchomienie pilota w 1 lokalizacji, ale dla wszystkich ponad 10 000 indeksów, na które aktualnie był popyt. Jakie osiągnęli wyniki?

Na 2022 rok zapasy to był dobry wybór – ale czy będzie nim nadal?

O rynku nie wiemy prawie nic pewnego. Cały czas zmienia się. Jeżeli w jednym kwartale mamy wzrost o 60% w stosunku do wyników sprzed roku, a w innym spadek o kilkanaście procent, to prognozy zdają się nie mieć sensu. Czujemy się niczym we mgle. Skracanie horyzontów planowania jest obecnie powszechną praktyką i możemy być niemal pewni że i nasi konkurenci w większości tak postąpią. 
Inspiracją do napisania artykułu było spotkanie Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” w Poznaniu w sierpniu bieżącego roku.

Zarządzanie dostawami w świetle ograniczeń w dostępności komponentów

Czy przed pandemią też miewaliście problemy z kompletnością i terminowością dostaw
Czy mieliście informacje dostępne z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby zapobiec trudnościom z zaopatrzeniem
Czego nie robiliście – a powinniście byli robić – aby dostawcy traktowali Was priorytetowo i dostarczali niezbędne komponenty „na czas i w całości”?

System – jak wdrażać, by wdrożyć i korzystać

Ilość Exceli jest zatrważająca? Każdy dzień rozpoczynamy od modlitwy: dzięki Ci Panie Boże za „wyszukaj pionowo” i tabelę przestawną? A może centrala przypomniała sobie o Twoim zakładzie produkcyjnym... i teraz będziemy żyli w krainie pełnej szczęśliwości...
I tylko system informatyczny, który jest w centrali trzeba wdrożyć…

Polecane artykuły: 

Jak wdrażać Procesy Planowania Zintegrowanego?

Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie. Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn