Blog
Prognozowanie

Chaos i jak się w nim odnaleźć...

Ze wszystkich mediów dociera do nas informacja, że na okres 2 tygodni zamykane są szkoły (teraz już wiemy, że aż do 15go kwietnia), zamykane granice. Rozpoczynamy ogólnonarodową kwarantannę. Zawsze musi być ten pierwszy raz. Na szczęście szkolenia mamy zaplanowane w następnym tygodniu… Mamy? Gospodarze informują o wewnętrznych rozporządzeniach, które uniemożliwiają wpuszczenie większej liczby osób na teren zakładu. Uczestnicy informują, że mają zakaz podróżowania. Czy zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania między województwami? Co dalej? Kiedy to się skończy?

A co się dzieje u naszych Klientów? Jak oni będą mieli pod górkę, to my dwa razy gorzej – proste.

Prognozować przeszłość

(...) „ABCD (nazwa firmy) ogłosiła prognozy wyników za 2019 rok.” Nie… Pewnie ktoś z redakcji jeszcze nie wrócił z urlopu… oj, zwykła literówka. Też tak mam, że przez pierwszy kwartał nowego roku wpisuję datę z roku ubiegłego… Nieprawdaż? Klikam na link, otwieram artykuł i… to nie literówka… Powtórzony tytuł na całej szerokości strony… W tym momencie jedyne co mi przyszło na myśl to cytat, który krąży po internecie: „Prognozowanie jest trudne, szczególnie kiedy dotyczy przyszłości.” A w tym przypadku mamy prognozowanie przeszłości. Można? Oczywiście! Nie takie rzeczy w garażu ze szwagrem się robiło…

Od chaosu do wiarygodnych prognoz popytu. Jak to zrobić ?

Oto obrazek z przedsiębiorstwa:

Firma zatrudnia sztab ludzi do prognozowania. Mnóstwo czasu i wysiłku pochłania przygotowywanie prognoz, a tymczasem są one wciąż mało wiarygodne. Niezadowolone Kierownictwo i Sprzedaż – bo Klienci permanentnie nie dostają tego, co zamawiają. A przecież prognozowaliśmy! (...)

Wdrożenie zaawansowanych technik planowania popytu: a miało być tak pięknie

Dla mnie planowanie popytu jest jak wyścigi samochodowe: szybkie, emocjonujące, zaskakujące i wymagające pracy zespołowej. Często jest to rajd, w którym widzimy tylko najbliższy zakręt i nie wiemy, czego możemy się za nim spodziewać. Mapa, która w zeszłym tygodniu była precyzyjna, dzisiaj jest już nieaktualna. Wiemy, co było wczoraj, ale bardziej interesuje nas, co będzie jutro. Droga przed nami jest wyboista i pełna zakrętów. (...)

Po co prognozować sprzedaż, jeżeli i tak prognozy będą nietrafne – czyli jak uniknąć nadmiernych zapasów w obliczu kryzysu.

Podczas wizyt w przedsiębiorstwach spotykam się z opinią, że w firmie nie ma sensu prognozować sprzedaży. Oto typowe argumenty moich rozmówców: rynek jest nieprzewidywalny – i prognozy, jakie by nie były i tak będą nietrafne; wymagania Klientów coraz bardziej rosną: Klienci chcą dostaw coraz szybciej, zamówienia są coraz częstsze, mniejsze i rozdrobnione. Klienci często zmieniają już złożone zamówienia – więc tym bardziej chybione będą prognozy (...)

Jak zapanować nad dynamicznym popytem?

Wszystkie przedsiębiorstwa borykają się z problemem dynamicznego popytu. Najprostsze taktyki na zabezpieczenie się przed nim to: produkcja na zapas, świadome obniżenie poziomu obsługi klienta, inwestycje w rozwój oraz dowolne kombinacje powyższych czynników (...)

Kalendarz
i zapisy
Zapisz się
do newslettera
Skontaktuj
się z nami