Artykuły

Grywalizacja - ludzie uczą się najlepiej przez doświadczenie

Chociaż to całkiem nowy trend, na temat grywalizacji napisano już sporo. Powodem jest potencjał grywalizacji – wykorzystywanej jako metoda dostarczenia wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia z dziedziny, którą chcemy dzięki niej przekazać. Co najważniejsze, jest to metoda bardzo skuteczna.

Gry używane do celów edukacyjnych, wcale nie muszą być przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Emocje, które wywołuje rozgrywka związane m.in. z rywalizacją, chęcią podjęcia wyzwań i ich pokonaniem, to doskonałe pole także do utrwalenia bądź zaprezentowania nowej wiedzy albo zmiany zachowań u osób dorosłych.

Zawody Global PRO Challenge oparte na symulatorze The Fresh Connection są właśnie przykładem efektywnej nauki poprzez doświadczenie (experiential learning) zdobywane w wirtualnym świecie. Koncepcja polega na przejęciu przez czteroosobowe zespoły ról kierowniczych: łańcuch dostaw, operacje, sprzedaż i zakupy. Celem stawianym przed uczestnikami w rozgrywce jest uratowanie wirtualnej firmy produkcyjnej The Fresh Connection przed bankructwem, zatem zespoły muszą dokonać najbardziej trafnych strategicznych i taktycznych wyborów, by sprostać temu wyzwaniu. Zawody Global PRO Challenge to rywalizacja najlepszych profesjonalnych zespołów z całego globu o tytuł Mistrza Świata.

Z naszego doświadczenia, jako organizatora zawodów Global PRO Challenge w Polsce, wiemy, że udział w nich jest dużym przeżyciem. W relacjach i opiniach, które otrzymujemy od zawodników, bardzo często pojawia się aspekt emocji wywoływanych przez rozgrywkę. O emocjach, zaangażowaniu w rozgrywki opowiada zeszłoroczna finalistka Global PRO Challenge z firmy Beiersdorf.

Cały wywiad możesz obejrzeć tutaj

A oto kolejne przykłady opinii o zawodach, w których podkreślany jest aspekt emocji. 

To było doskonałe doświadczenie: nauka połączona z zabawą, projektowanie eksperymentów, odkrywanie zasad i zależności w rundach szkoleniowych oraz jeszcze większa nauka połączona z odpowiedzialną zabawą w rundach zasadniczych. Uzgodnienie Naszego „biznes winnera”, opracowanie spójnej strategii, podporządkowanie jej lokalnych optimów, symulacje, decyzje, analiza wyników, wnioski i optymalizacja uwzględniająca zmieniające się warunki brzegowe - te działania pozwoliły nam na podejmowanie coraz lepszych decyzji i maksymalizowanie korzyści wynikających z udziału w Global PRO Challenge. Umiejętność spojrzenia na łańcuch dostaw w szerszej perspektywie end to end, cross-funkcyjna wymiana wiedzy i doświadczeń, budowanie zespołu to niektóre z tych podstawowych. Dodatkowe to tytuł mistrza Polski i możliwość udziału w światowym finale. To będzie jeszcze jedna okazja do dalszego rozwoju naszych kompetencji, nagroda nie do przecenienia. Przed nami dodatkowe emocje, a tych nie brakowało od samego początku rozgrywek!

Tomasz Wilicki, Continuous Improvement Manager, Dell Products Poland  

Zawody bez wątpienia były bardzo ciekawym i wartościowym doświadczeniem. Tygodnie spędzone na wspólnych spotkaniach, analizie danych, wyciąganiu wniosków oraz pracy zespołowej sprawiły, że każda osoba coraz mocniej angażowała się w grę. Wzajemnie nauczyliśmy się, że jedynie kompromis i synchronizacja działań jest w stanie doprowadzić nas do prawidłowego funkcjonowania naszego wirtualnego przedsiębiorstwa. Z rundy na rundę emocje rosły, a gra otwierała przed nami szereg nowych możliwości, które zawsze dawały sporo do myślenia. Osobiście uważam, że czas poświęcony grze jest bezcenny z punktu widzenia zdobytej wiedzy i doświadczenia. Każdemu z czystym sumieniem polecam udział w zawodach.

Katarzyna Komorowska, Sr Specialist, Production Control, Dell Products Poland

Motyw wspomnianej przez uczestników zabawy czy rozrywki nie powinien być więcej wstydliwie chowany przed managerami czy zarządem w aspekcie podnoszenia kompetencji pracowników / zespołów czy w trakcie rozmów o doborze szkolenia. Uczenie się przez doświadczenie opiera się na jednym niepodważalnym fakcie: ludzie uczą się najlepiej właśnie poprzez doświadczenie. Zapewnia ono m.in. głębsze zrozumienie danego tematu oraz dłuższą retencję. A jeśli dodamy do tego umiejętne budowanie zaangażowania także poprzez emocje, wówczas otrzymamy bardzo skuteczną formułę przyswajania wiedzy.

kwiecień, 2021

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn