Opinie uczestników
Global Challenge TFC

BorgWarner Poland

Kiedy dostaliśmy propozycję udziału w The Fresh Connection, właściwie naszą jedyną obawą było to, czy damy radę wygospodarować trochę czasu na zajecie się tym tematem. Codzienne obowiązki, wyjazdy, delegacje nie pomagały, ale w końcu zgodnie stwierdziliśmy, ze podejmujemy wyzwanie. W końcu w naszej drużynie było dwoje dumnych posiadaczy CPIM**, kolejna dwójka jest o krok od jego zdobycia- co mogło pójść nie tak??

Otóż po pierwszej rundzie okazało się, ze zaskoczyło nas sporo. Nasz wskaźnik ROI poszybował w dół i widmo rozłożenia firmy na łopatki stało się realne. Dwa główne wnioski, które wyciągnęliśmy: zachowaliśmy się jak polska reprezentacja w piłce nożnej- niby indywidualnie osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki, ale jako drużyna nie istnieliśmy. Drugi problem polegał na tym, ze patrzyliśmy na tę konkurencję przez pryzmat branży motoryzacyjnej, w której od lat pracujemy. Dla nas obsługa klienta na poziomie 100% jest absolutnym wymogiem natomiast w tej symulacji takie zobowiązanie nas pogrążyło, gdyż dostaliśmy ogromne kary za nieterminowe dostawy do klientów. Termin „shelf life” właściwie u nas nie istnieje, tu odgrywa ogromną rolę.

W kolejnej rundzie dokonaliśmy kilku korekt i sytuacja wyglądała dużo lepiej- ROI był pozytywny, klienci zadowoleni, nasza drużyna przeszła do kolejnego etapu i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na kolejne rozdanie.

Tu znów spotkało nas kilka niespodzianek- somalijscy piraci, strajk załogi w magazynie, prognozy sprzedaży zmieniające się z rundy na rundę. W końcowym rezultacie nie udało się nam uzyskać pozytywnego ROI i uplasowaliśmy się gdzieś w środku stawki.

Spektakularnego sukcesu nie odnieśliśmy, ale było warto z wielu powodów. Jeszcze raz uświadomiliśmy sobie, ze dbając tylko o interesy jednego działu w firmie popełniamy ogromy błąd.
W naszym firmowym procesie MPS jest teraz więcej miejsca na kompromis, a potrzeby produkcji czy innych działów chętniej uwzględniane w planach. O roli dobrych prognoz sprzedaży tez należałoby w tym miejscu wspomnieć. Zwykle narzekamy, ze nasi klienci często je zmieniają, ale w porównaniu z wahaniami, które widzieliśmy w The Fresh Connection, jesteśmy w dość komfortowej sytuacji. Wydawało nam się, ze utrzymywaliśmy zapasy na dość niskim poziomie, a mimo wszystko nadal pojawiały się obsolety lub braki komponentów do produkcji.

Podsumowując - polecam i zachęcam do wzięcia udziału w takich symulacjach. Wymaga to trochę naszego czasu, ale daje obraz złożoności decyzji, które trzeba podjąć, żeby cały proces zakończył się sukcesem. O tym myślę też za każdym razem, kiedy trzymam w ręku butelkę soku owocowego. Powodzenia!

Zespół Logistyki pod kierownictwem Gabrieli Błasiak (Logistics Manager)

Uczestnicy zawodów z Polski 2013-2022 i ich opinie:

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn