Strategia Biznesowa i Operacyjna

eSCM - Sprawdzone szkolenie w nowej e-learningowej formie

BOS. Business & Operations Strategy - Strategia Biznesowa i Operacyjna

Szkolenie BOS. Business & Operations Strategy - Strategia Biznesowa i Operacyjna jest pomyślane jako klamra spinająca wiedzę ze wszystkich poprzednich modułów cyklu. W oparciu o interaktywny case study – bardzo wierną symulację przedsiębiorstwa produkcyjnego- będzie można przetestować zdobytą wiedzę i zobaczyć, w jaki sposób z gąszcza poznanych technik wybrać to, co najlepiej pasuje do specyfiki wybranej strategii.

Opis szkolenia BOS:

  • Jesteś zainteresowany analizą wpływu decyzji podejmowanych na poziomie strategicznym na poszczególne aspekty funkcjonowania firmy (Łańcuch dostaw, Zakupy, Sprzedaż oraz Operacje)?
  • Chciałbyś  nauczyć swoich pracowników współpracy, orientacji na cele itd.?
  • Chcesz w praktyce sprawdzić,  jak wypracować wspólny cel w firmie?
  • Chcesz przetestować  strategię a  następnie koordynację posunięć taktycznych?

Wiele osób mówi, że zarządzanie strategiczne przypomina Yeti – wszyscy o nim wiedzą, ale nikt go nie widział. W przypadku strategii dochodzi jeszcze jeden element – zdecydowana większość osób jest przekonana o znaczeniu dobrze określonej strategii w firmie. Problem w tym, że choć spotykana jest dużo częściej niż śnieżna małpa to i tak nie jest to imponująca liczba. Wg badań Kaplana i Nortona tylko 10% firm faktycznie stosuje swoją strategię. Wg ich badań główną barierą jest sposób wdrożenia, wg naszych doświadczeń pierwszym problemem jest zła jej konstrukcja – zbyt ogólna strategia teoretycznie potrafi pomieścić wszystko, ale nie nadaje się jako wsparcie w podejmowaniu codziennych decyzji. Jest martwa. Z drugiej strony zbyt szczegółowe strategie nie biorą pod uwagę fundamentalnego prawa prognozowania – im więcej chcemy przewidzieć, tym błąd szybciej narasta, a im dalej w takich przewidywaniach chcemy sięgać tym bardziej błąd wyrywa się spod kontroli. Strategia musi być jednocześnie konkretna i mało szczegółowa. Jak pogodzić ogień z wodą? Trzeba skupić się na sednie funkcjonowania firmy, a by je wykryć konieczna jest prawidłowo przeprowadzona analiza strategiczna.

Najpopularniejszym sposobem zebrania doświadczeń i przewidywań dotyczących firmy jest analiza SWOT. Jest to świetne rozwiązanie, ale źle wdrożone może prowadzić do zbyt mało przydatnych wniosków. Podczas szkolenia uczestnicy będą mogli przetestować metodę zaczerpniętą z koncepcji SCOR (Supply Chain Operations Reference) pozwalającą nie tylko zmapować łańcuch dostaw, ale także wyznaczającą pięć kategorii celów i związanych z nimi KPI.

Wizja firmy chyba obecnie występuje w każdym przedsiębiorstwie. Tu doskonale widać, jak trudno przekuć wnioski płynące z SWOTa na faktyczną strategię. "Przepraszam, że piszę tak długi list, ale na krótki nie miałem czasu". Pomocnym w konkretyzacji strategii może być przegląd kilku najbardziej popularnych podejść, ale nie po to by poszerzyć swoją wiedzę, ale by z ich pomocą wyznaczyć swoją drogę.

Symulator wykorzystywany podczas szkolenia (The Fresh Connection):

The Fresh Connection to innowacyjna symulacja ‘web-based business’ angażująca uczestników w podejmowanie strategicznych decyzji w procesie zarządzania przedsiębiorstwem (nazwanym właśnie The Fresh Connection), produkującym soki owocowe. Decyzje do podjęcia przez uczestników symulacji są tożsame z rzeczywistymi dylematami, z którymi pracownicy spotykają się w codziennej pracy. Pracując w zespołach czteroosobowych, uczestnicy reprezentują cztery piony firmy: sprzedaż, zakupy, łańcuch dostaw i operacje:

  • Vice-Prezes ds. zakupów: odpowiedzialny za wybór właściwych dostawców i uzgadnianie umów SLA (Service Level of Agreement) z dostawcami, w tym możliwych wariantów współpracy.
  • Vice-Prezes ds. operacji: musi zadecydować o pojemności w magazynach i pomieszczeniach produkcyjnych i zatwierdzać inwestycje w linii butelkowania i mikserów. Wprowadza szereg projektów doskonalących. Odpowiedzialny również za outsourcing.
  • Vice-Prezes ds. łańcucha dostaw: zarządza zapasami (zapas bezpieczeństwa i ustawienia wielkości partii), interwały na produkcji i zamrożony okres produkcji.
  • Vice-Prezes ds. sprzedaży: uzgadnia SLA (Service Level of Agreement), zarządza portfolio produktów i klientów, prognozuje popyt i może wprowadzać nowe koncepcje współpracy.

Decyzje podejmowane przez uczestników powinny być efektem analizy rzeczywistości firmy TFC. Sukces będzie dopiero wtedy osiągnięty, gdy wszyscy uczestnicy zespołu połączą swoje priorytety w jeden cel. W miarę jak symulacja ewoluuje staje się jasne, że strategia jest podstawą sukcesu - działania i decyzje w poszczególnych działach powinny być do niej dopasowane.

Cele szkolenia:

  • Nauka budowania strategii przedsiębiorstwa/operacji
  • Poznanie technik analizy strategii opartych na metodzie SCOR
  • Zrozumienie wpływu marnotrawstwa na analizę kosztową firmy
  • Przegląd podejść pomocnych w konkretyzacji strategii. Poznanie koncepcji map strategicznych
  • Przećwiczenie procesu AAR After Action Review
  • Omówienie i nauka korzystania z narzędzia, jakim jest CRT (Current Reality Tree) – przeprowadzenie analizy i korekta błędów
  • Zrozumienie procesu zmiany, budowanie umiejętności wdrożenia jej w życie

Sesje:

  1. Strategia – między ogólnikami a zbytnią szczegółowością. Jak pogodzić ogień z wodą?
  2. Analiza strategiczna. Koncepcja SCOR
  3. Wyznaczenie strategii biznesowej i przekucie jej na KPI
  4. "Plan jest niczym, a planowanie wszystkim"
  5. Lean vs Agile vs ToC 
  6. Zmiana w zarządzaniu strategicznym

Forma kursów:

  • Szkolenie stacjonarne: 3 dni po 7-8 godzin
  • Szkolenie realizowane w formie interaktywnego warsztatu opartego na multimedialnej prezentacji i autorskich materiałach trenerów MPM
  • W ramach szkolenia uczestnicy wykonują ćwiczenia praktyczne obrazujące omawiane zagadnienia i proponujące konkretne koncepcje praktycznych rozwiązań problemów(praca na case studies)
  • Action learning - zadania do realizacji po powrocie ze szkolenia
  • Uczestnicy otrzymują praktyczne materiały zawierające  wzorcowe plany wdrożeń
  • Materiały polskojęzyczne
  • Szkolenie z wykorzystaniem elementów symulacji zarządzania przedsiębiorstwem TFC – The Fresh Connection.
  • Dyplom ukończenia szkolenia sygnowany logo MPM

Sugerowane szkolenia wprowadzające:

Jeśli rozważasz wdrożenie procesu S&OP w swojej organizacji, chcesz zoptymalizować procesy prognozowania czy harmonogramowania, lub chcesz zadbać o procesy zarządzania zapasami zapoznaj się z naszymi ścieżkami wdrożeń dla: 

Polecane artykuły z Bloga:

Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie.
Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?

FAQ:

Czy szkolenie BOS jest przeznaczone dla managerów czy dla specjalistów?

Szkolenie to kierujemy zarówno do managerów jak i do specjalistów. Udział w szkoleniu to poznanie standardów, a dla doświadczonych uczestników procesów uporządkowanie wiedzy. Manager znajdzie tu wskazówki do rozwiązania swoich codziennych kłopotów, by mógł skupić się na swoich kluczowych celach, a specjalista znajdzie odpowiednie dla siebie narzędzia do rozwoju swoich kompetencji, by mógł usprawnić procesy którymi na co dzień się zajmuje.

Czym różni się to szkolenie BOS od innych dostępnych na rynku?

W przypadku naszych szkoleń masz pewność, że otrzymasz i solidną porcję wiedzy i praktykę. Dodatkowo przekażą Ci ją fachowcy wywodzący się z produkcji, którzy tak jak Ty zmagali się z codziennością problemów łańcucha dostaw. Prowadzimy szkolenia od kilkudziesięciu lat, w tym czasie nasze produkty ewaluowały, dostosowując się do wymogów zmieniającego się rynku i potrzeb klientów, nie rezygnujemy z najlepszych, naszych zdaniem standardów, takich jak APICS, dodajemy do nich najnowsze trendy zarządzania łańcucha dostaw i praktykę z polskiego rynku. Przeczytaj historie naszych klientów, przekonasz się, że warto zainwestować w pracę z nami.

Mogę wziąć udział w tym szkoleniu pomijając szkolenie SCM?

Jeśli zastanawiasz się, od którego szkolenia rozpocząć swoją przygodę z naszymi szkoleniami to wybór jest prosty – rekomendujemy na początek szkolenie SCM z cyklu Focused Supply Chain. Nawet jeśli posiadasz doświadczenie w SC pierwszym krokiem powinno być szkolenie SCM. Przed udziałem w szkoleniu sugerujemy samodzielne przypomnienie lub rozgryzienie tematów z pliku: „Tematy do powtórzenia przed szkoleniem” .

Terminy szkoleń:

Pobieranie dostępnych szkoleń

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn