Harmonogramowanie
i Sterowanie Produkcją


eSCM - Sprawdzone szkolenie w nowej e-learningowej formie

PSC. Production Scheduling & Control - Harmonogramowanie i Sterowanie Produkcją

W trakcie szkolenia skupimy się przede wszystkim na dwóch obszarach współtworzących zintegrowany system planowania i sterowania MRPII:

 • Harmonogramowaniu i sterowaniu produkcją, oraz
 • Produkcji (układ, struktura).

Opis szkolenia PSC:

W trakcie szkolenia skupimy się na obszarze harmonogramowania i sterowania produkcji oraz samej produkcji. O ile drugi obszar jest w całkowitym władaniu innego działu, o tyle pierwszy może czasami być pod skrzydłami planowania lub łańcucha dostaw. To bardzo istotna różnica w porównaniu do pozostałych procesów zintegrowanego planowania. Powoduje ona wrażenie naczyń połączonych, a wręcz zespolonych: harmonogramuję, tak jak pozwala mi produkcja (a pisząc dokładniej technologia, układ i struktura produkcji), a z drugiej strony produkuję tak, jak mówią mi harmonogramy. Innymi słowy – zmiany po jednej stronie wywołują zmiany po drugiej i odwrotnie.

Czyli musimy się zmieniać… razem, wspólnie.

Istotną rzeczą, a wręcz warunkiem brzegowym jest lista priorytetów. Tak! Dokładnie tym zajmują się procesy zintegrowanego planowania  (S&OP i MPS oraz MRP), które omawiane były na wcześniejszych modułach. Na podstawie naszych doświadczeń, chcemy jednoznacznie powiedzieć – bez jednej, spójnej listy priorytetów, czy to ustalonej za pomocą procesów zintegrowanego planowania, czy w inny magiczny sposób, robienie porządku w obszarze harmonogramowania będzie miało ograniczone rezultaty. Dodatkowo ciągła zmiana priorytetów, świadcząca o żywotności kierownictwa, może wprowadzić niepotrzebną nerwowość i bałagan. Co więcej, taki ciągły nieporządek będzie też torpedował jakiekolwiek zmiany, na które jest potrzebny czas i trochę spokoju.

Z powyższego wynika: PSC jest czwartym modułem! Nie pierwszym, nie drugim. Dodatkowym argumentem, poza powyższą logiką, jest też fakt, iż w większości firm obszar PAC (Production Activity Control) działa i funkcjonuje. Lepiej, gorzej, z większym nakładem pracy po stronie harmonogramistów, ale działa. Zazwyczaj poprawa tutaj nie jest priorytetem w firmie. Oczywiście, jeżeli mamy odpowiednie zasoby (SOP działa), mamy komponenty (MPS i MRP działa), a jedynym problemem jest realizacja – to tak. Zajmijmy się PAC.

Dedykowane temu celowi jest właśnie szkolenie poświęcone polityce harmonogramowania i sterowania produkcją – PSC (Production Scheduling & Control).

Szkolenie, jak zawsze, odnosi się do standardów organizacji APICS. Jednakże tematy, które są poruszane nie są wymyślone i skonstruowane tylko przez tą organizację. CRP to obszar wypracowany przez APICS. ToC (Teoria Ograniczeń) to pomysł Eli Goldratta na zarządzanie produkcją (i nie tylko). Dopiero po 15 latach funkcjonowania ToC w różnych branżach, na różnych kontynentach ta tematyka została zaakceptowana jako dobra i sprawdzona praktyka. Podobna rzecz ma się z trzecim elementem szkolenia PSC – Lean. Bardzo podobnie – pomysłodawcą tej filozofii, autorami zestawu konkretnych narzędzi są pracownicy firmy Toyota. Z ich zasobów czerpiemy i przedstawiamy tę wiedzę, która dopiero po 30-40 latach została „odkryta” przez cały świat.

Rozbudowany opis szkolenia do pobrania - format PDF

Cele szkolenia:

 • Omówienie sposobów harmonogramowania produkcji; omówienie wpływu zmian i odchyleń
  na realizację planów.
 • Pokazanie, w jaki sposób układ fabryki wpływa na harmonogramowanie i przepływ prac; techniki kontroli wejść i wyjść, techniki kontroli w systemach typu "push", techniki kolejkowania zadań.
 • Opis zarządzania wąskimi gardłami, kontrola czasu realizacji cyklu produkcyjnego, raportowanie i techniki zbierania danych.
 • Opis środowiska produkcji w systemie typu "pull" oraz omówienie silnych i słabych stron tego typu systemu.
 • Proces zmiany i doskonalenia obszaru harmonogramowania i produkcji.

Sesje:

 • Przegląd planowania, wykonania i kontroli
 • Harmonogramowanie produkcji i procesów
 • Autoryzacja, realizacja i raportowanie zleceń w systemach "push"
 • Autoryzacja, realizacja i raportowanie w harmonogramowaniu według Teorii Ograniczeń
 • Autoryzacja, realizacja i raportowanie zleceń w systemach "pull"
 • Ciągłe doskonalenie w obszarze harmonogramowania i produkcji

Forma kursów:

 • Szkolenie online: 8 sesji live z trenerem, ćwiczenia, filmy 10-15 min do wybranych sesji, drukowane polskojęzyczne materiały szkoleniowe.
 • Szkolenie stacjonarne: 8 sesji, ćwiczenia, drukowane polskojęzyczne materiały szkoleniowe.
 • Interaktywny warsztat oparty na multimedialnej prezentacji i autorskich materiałach trenerów MPM.
 • W ramach szkolenia uczestnicy wykonują ćwiczenia praktyczne obrazujące omawiane zagadnienia i proponujące konkretne koncepcje praktycznych rozwiązań problemów.
 • Podręcznik (drukowany) polskojęzyczny - w przypadku szkoleń online wysłany przed szkoleniem na wskazany adres.
 • Dyplom ukończenia szkolenia sygnowany logo MPM.

Profil uczestników:

Szkolenie skierowane jest do pracowników związanych z planowaniem, produkcją, harmonogramowaniem.

Osoby, które nie uczestniczyły wcześniej w szkoleniu SCM. Supply Chain Management (porządkującym wiedzę z zakresu zintegrowanego systemu planowania) - w trosce o wysoką jakoś szkolenia - prosimy o wypełnienie testu sprawdzającego wiedzę.

Wypełnienie testu jest obowiązkowe i warunkuje udział w szkoleniu. Pozytywny wynik potwierdza udział w szkoleniu, negatywny wynik wyklucza możliwość udziału w szkoleniu. Test składa się z 3 obszarów. Zdany test to >=50% poprawnych odpowiedzi w każdym z obszarów. Szczegóły otrzymają Państwo w mailu organizacyjnym.

Tematy do powtórzenia przed szkoleniem:

Szkolenie jest tak efektywne, jak dobrze są przygotowani… jego uczestnicy.
Jako, że tematyka szkolenia zagłębia się w szczegóły łańcucha dostaw - przed udziałem w szkoleniu sugerujemy samodzielne przypomnienie lub rozgryzienie tematów z pliku:

Tematy do powtórzenia przed szkoleniem (plik do pobrania pDF)

Sugerowane szkolenia wprowadzające:


Jeśli rozważasz wdrożenie harmonogramowania w swojej organizacji, chcesz zoptymalizować jego procesy, zapoznaj się z naszą ścieżką wdrożeń dla: 

Polecane artykuły z Bloga:

Niezadawalająca terminowość, zbyt wysokie zapasy, częsta zmiana planów i koszty tych zmian są codziennymi problemami doświadczanymi przez działy planowania. Powszechne jest rozczarowanie jakością prognoz, czy komunikacji ze sprzedażą, produkcją i zaopatrzeniem. By je zwalczyć firmy decydują się na znaczące inwestycje w systemy informatyczne, a także duże projekty konsultingowe. Wyniki są jednak bardzo rozczarowujące – sytuacja często nie ulega poprawie.
Co robić, by wreszcie sprawy pchnąć do przodu?

Polecamy uwadze także pozostałe artykuły: 

FAQ:

Czy szkolenie PSC jest przeznaczone dla managerów czy dla specjalistów?

Szkolenie to kierujemy zarówno do managerów jak i do specjalistów. Udział w szkoleniu to poznanie standardów, a dla doświadczonych uczestników procesów uporządkowanie wiedzy. Manager znajdzie tu wskazówki do rozwiązania swoich codziennych kłopotów, by mógł skupić się na swoich kluczowych celach, a specjalista znajdzie odpowiednie dla siebie narzędzia do rozwoju swoich kompetencji, by mógł usprawnić procesy którymi na co dzień się zajmuje.

Czym różni się to szkolenie PSC od innych dostępnych na rynku?

W przypadku naszych szkoleń masz pewność, że otrzymasz i solidną porcję wiedzy i praktykę. Dodatkowo przekażą Ci ją fachowcy wywodzący się z produkcji, którzy tak jak Ty zmagali się z codziennością problemów łańcucha dostaw. Prowadzimy szkolenia od kilkudziesięciu lat, w tym czasie nasze produkty ewaluowały, dostosowując się do wymogów zmieniającego się rynku i potrzeb klientów, nie rezygnujemy z najlepszych, naszych zdaniem standardów, takich jak APICS, dodajemy do nich najnowsze trendy zarządzania łańcucha dostaw i praktykę z polskiego rynku. Przeczytaj historie naszych klientów, przekonasz się, że warto zainwestować w pracę z nami.

Mogę wziąć udział w tym szkoleniu pomijając szkolenie SCM?

Jeśli zastanawiasz się, od którego szkolenia rozpocząć swoją przygodę z naszymi szkoleniami to wybór jest prosty – rekomendujemy na początek szkolenie SCM z cyklu Focused Supply Chain. Szkolenie PSC zawiera tematykę wchodzącą w głąb łańcucha dostaw, w tym przypadku harmonogramowania produkcji. Nawet jeśli posiadasz doświadczenie w SC pierwszym krokiem powinno być szkolenie SCM. Przed udziałem w szkoleniu sugerujemy samodzielne przypomnienie lub rozgryzienie tematów z pliku: „Tematy do powtórzenia przed szkoleniem” .

Terminy szkoleń:

Pobieranie dostępnych szkoleń

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn