WDROŻENIE S&OP

Jak Wdrożyć Sales & Operations Planning (S&OP)?

 • Znowu podczas akcji promocyjnej produkcja robi co może, ale dalej brakuje wyrobów gotowych?
 • Dział HR  z powodu braku danych, za późno rozpoczyna zatrudnianie operatorów na wysoki sezon, w efekcie w niskim sezonie jest ich za dużo, więc trzeba ich natychmiast zwalniać?
 • Zarząd co kwartał narzeka na niski poziom obsługi klienta, ale gdy zbudujesz zapas, żeby ratować OTIF, to jego  rotacja  jest nie do przyjęcia?
 • Każdy Szef przekazał Strategię, każdy dział ją zaakceptował i wie, że jego obszar musi być najlepszy, a teraz, jak co tydzień walczysz o dostęp do informacji i decyzji ?

Najczęstszą przyczyną wymienionych problemów jest brak długofalowego planu działania, który przekładałby się na realne zadania, oraz skupienie się poszczególnych działów firmy na realizacji własnych zadań, a nie na współpracy.

Szwankuje komunikacja, mnożą się konflikty interesów. Skutecznym sposobem zapanowania nad nimi i skupienia uwagi na wspólnym celu jest planowanie zintegrowane a konkretnie jeden z jego elementów: proces S&OP. W wielu firmach S&OP funkcjonuje, ale jego działanie znacząco różni się od najlepszych praktyk. Jedną z przyczyn złego działania procesu S&OP jest jego nieprawidłowe wdrożenie i niezrozumienie jego istoty.


Więcej o metodologii wdrażania procesów, przeczytasz w artykule: „Jak Wdrażać Procesy Planowania Zintegrowanego”


Jak więc prawidłowo wdrożyć proces S&OP? Skorzystaj z naszego 3 etapowego  wdrożenia:

Krok 1. Przełamanie oporu przed zmianą

Szkolenie SCM (Supply Chain Management)

Pierwszym krokiem na drodze do wprowadzenia zmian, jest uświadomienie pracownikom że stać nas na więcej przy znacznie mniejszym wysiłku.  Na szkoleniu SCM Twój zespół zobaczy między innymi:

 • Jak dzięki procesowi S&OP można z wyprzedzeniem zaplanować zwiększenie mocy produkcyjnych tak, żeby sezonowość popytu nie była zaskoczeniem
 • Na czym polega planowanie zintegrowane i jakie korzyści przynosi, gdy działa jak należy.
 • Jak przy pomocy procesu S&OP można przełożyć strategie firmy na realne działania

Na szkoleniu zaprezentowana zostanie również checklista, dzięki której Ty i Twój zespół będziecie mogli ocenić, na jakim poziomie jest planowanie zintegrowane w Waszym przedsiębiorstwie. Ocena wskaże Wam proces, od którego powinniście zacząć modernizację.

Po szkoleniu wybierz ze swojego zespołu 2-3 najbardziej zaangażowane osoby, które staną się liderami procesu i przystąp do kroku 2.

Szkolenie SCM

Zapisz się 

Planowanie zintegrowane

Dowiedz się więcej

Krok 2.  Wypracowanie zmiany.

Szkolenie Master Planning Policy (MPP)

Po wykonaniu checklisty, musisz uzbroić liderów w wiedzę o procesie. Zapisz ich na szkolenie MPP.

Na szkoleniu MPP liderzy dowiedzą się  między innymi :

 • Czym jest proces S&OP oraz procesy Prognozowania i MPS (Master Production Scheduling). Wiedza o pozostałych dwóch procesach jest konieczna, ponieważ bez wiarygodnych prognoz plany S&OP nie będą się miały na czym oprzeć a bez działającego MPS-a nie będą miały przełożenia na pozostałe procesy
 • Jak angażować ludzi w proces S&OP, jak ustawić go, tak by przynosił korzyści zaangażowanym w niego działom
 • Jak wybrać grupę produktów do pilotażu i jakie KPI dobrać, by móc wiarygodnie mierzyć postępy, jak wybierać i agregować dane potrzebne w procesie
 • Jak organizować spotkania decyzyjne by były rzeczowe, regularne a ich efektem były wiążące decyzje

 W ramach szkolenia liderzy dostana podręcznik wdrożeniowy oraz wsparcie w postaci coachingu  przy prototypowaniu procesu S&OP w firmie.

Po szkoleniu w wybranym środowisku, np. na kilku indeksach wyrobów gotowych, liderzy zaprototypują proces S&OP. Do stworzenia prototypu nie potrzeba dedykowanego systemu IT, wystarczy zwykły Excel. Dzięki prototypowi liderzy będą mogli przetestować działanie procesu w specyficznym środowisku firmy i nabrać praktyki w jego prowadzeniu.

Szkolenie MPP

Zapisz się 

Krok 3. Utrwalenie nowego podejścia w całej firmie

Warsztaty wdrożeniowe

Gdy proces zacznie przynosić oczekiwane rezultaty, można będzie przystąpić do rozszerzania wdrożenia na resztę firmy. Dzięki prototypowi, który będzie żywym przykładem, że nowa metoda działa i jest lepsza od starej, przekonanie reszty pracowników do zaangażowania się we wdrożenie nie powinno być problemem. Jeżeli zobaczą, że nowy proces ułatwi im pracę i pomoże osiągnąć lepsze wyniki, to sami będą się o niego dopominali.

Zorganizuj warsztat wdrożeniowy – oparty na sprawdzonym w poprzednim case’ie. Twoim case’ie!

Wiedza, jaką liderzy posiądą na szkoleniach i doświadczenie, jakie zdobędą podczas prototypowania sprawią, że staną się wewnętrznymi ekspertami procesu. Dzięki nim proces się utrwali.

Osiągnięcia klientów

Kalendarz
i zapisy
Zapisz się
do newslettera
Skontaktuj
się z nami