Blog
DDMRP

Zarządzanie zapasami, czyli ból zęba w SCM

Historia nadziei, strachu i rozwiązań - firma Stemmer

Jeżeli zdarzy się Wam pójść do dentysty, co nie należy do przyjemności, ale jest konieczne dla naszego zdrowia, to zwłaszcza na zachodzie Europy prawdopodobnie zostaną użyte przybory, materiały pomocnicze, które dystrybuuje Stemmer.

To firma rodzinna, od ponad 40 lat na rynku, która obsługuje ponad 90 000 Klientów (gabinety dentystyczne), zarządza ponad 70 000 indeksów oraz  ok.  600 dostawcami.  Trzy magazyny, w tym największy we Francji, obsługują około 1 300 000  dostaw / rok. A to oznacza, że średnio dziennie każdy magazyn realizuje ponad 1 700 operacji. A ktoś to musi zaplanować, zwłaszcza że firma wygrywa tym, że Klient składając zamówienie w jednym miejscu – w Stemmer – oczekuje, że w jednej dostawie otrzyma kompletny zestaw. Dla planowania oznacza to konieczność zapewnienia dostępności wyrobów różnych dostawców w oczekiwanej ilości i  w jednym czasie. Ze względu na wyzwania natury operacyjnej, aby zapewnić odpowiednią obsługę Klienta budowano, „na wszelki wypadek, nadmierne zapasy lub w sytuacji braku dostępności, ratowano się dodatkowymi przyspieszonymi dostawami, co i w jednym i w drugim przypadku oznaczało dodatkowe koszty. A osiągnięcie założonych wyników i tak nadal stanowiło problem.

Co ciekawe, w 2016 wdrożony został system ERP, aby ustandaryzować zarządzanie dystrybucją i ….   najwyraźniej w firmie Stemmer nie czytali artykułu naszego kolegi Konrada Grondka, jak wdrażać takie systemy. Zaczęły powstawać zewnętrzne programy do obsługi procesów oraz lawinowo przyrastała ilość Exceli. A zatem, po dużej inwestycji w ERP, planiści wrzucali wszystko w nieporównywalnie tańsze i efektywne tabele, bo... „inaczej się sypało”. I tak przez kilka lat problemy narastały.

Aby poradzić sobie z problemem, należy go poznać, zrozumieć,  przeanalizować,  a następnie dobrać właściwe metody i rozwiązania. Firma zidentyfikowała trzy główne problemy:

 1. Niski poziom dostępności produktów (to boli firmę, bo nie możemy obsłużyć zamówień, ale boli też Klienta – nawet co piąty ząb nie jest wyleczony na czas – to NAPRAWDĘ boli)
  1. Klasa A - ~ 85%
  2. Klasa B - ~ 88%
  3. Klasa C - ~ 80%
 2. Niekontrolowane przyrosty zapasów
 3. Presja na zwiększanie zatrudnienia w dziale planowania, bo standardowy 8h dzień pracy planisty (od ósmej do… ósmej) przestawał być wystarczający, aby opanować rosnące zamieszanie, zwłaszcza w pandemicznym otoczeniu

Po dość długim okresie podejmowania decyzji, firma zdecydowała się na wdrożenie DDMRP. Na początek na uruchomienie pilota w 1 lokalizacji, ale dla wszystkich ponad 10 000 indeksów, na które aktualnie był popyt. W tej lokalizacji zespół 8 planistów obsługiwał 19 dostawców.

Po kilku miesiącach pilota, można było zaprezentować wyniki – dostępność materiałów:

 1. Klasa A – z poziomu ~ 85% wzrost do poziomu >98% !!!
 2. Klasa B – z poziomu ~ 88% wzrost do poziomu >95% !!
 3. Klasa C – z poziomu ~ 80% wzrost do poziomu >90% !
 4. Plus wysoka jakość danych – lepszy poziom zarządzania

Dzięki takim wynikom w połowie 2021 zdecydowano o  pełnym wdrożeniu DDMRP we Francji, dla ponad 45 000 indeksów i ponad 600 dostawców. Kluczowe obszary wymagające skupienia i wysokiej jakości danych:

 1. Dostępność nie tylko materiałów, ale całych zestawów do gabinetów dentystycznych – Klient oczekuje możliwości skompletowania i otrzymania zamówienia z jednego miejsca – koncentracja na kompletności dostaw na czas
 2. Współpraca i dzielenie się danymi/prognozami z dostawcami, aby działali zgodnie z nowymi zasadami jednocześnie zapewniając wyższy poziom dostępności – skoro nie mamy swojej produkcji, musimy optymalnie współpracować
 3. Analityczna praca z planowaniem, korekty ustawień w zmieniającym się otoczeniu. Jedno źródło danych dla podejmowania decyzji i eliminacja „wiedzy plemiennej”
 4. Budowanie współpracy wykorzystując narzędzia i metody DDMRP wewnątrz organizacji. Komunikacja, budowanie zespołów, dzielenie się dobrymi praktykami

W grudniu 2021 przyszedł czas na podsumowanie. W środku pandemii, w trudnym czasie dla łańcuchów dostaw zanotowano dla każdej z klas ABC poziom dostępności powyżej 98%!!

Korzyść, która została przedstawiona jako najbardziej widoczna i umożliwiająca skupienie się na codziennych wyzwaniach: wcześniej planiści poświęcali ponad 5h dziennie na obowiązki związane stricte z planowaniem, a po wdrożeniu zajmuje to ok 0,5h/dzień. Co można zrobić z pozostałym czasem?

Można wykorzystywać funkcjonalności DDMRP i zając się wyzwaniami związanymi z:

 1. Optymalizacją transportów, zwłaszcza, że Klienci często mają transport wliczony w cenę
 2. Pełnym wykorzystaniem pojemności ciężarówek/kontenerów (FTL/FCL)
 3. Zapewnianiem dostępności towarów od różnych dostawców w jednym czasie pod jedno zamówienie

Co więcej, dla obsługi 45 000 indeksów, 19 dostawców we Francji nie potrzeba już 8 planistów – wystarczy 5 osób do zarządzania przepływem informacji i materiałów.

Po wdrożeniu we Francji finanse zaraportowały zmniejszenie zapasów o ponad 12%. Na rok 2022 planowane jest wdrożenie DDMRP w całej organizacji.

Podsumowując:

 1. Malejące koszty zapasów – redukcja zapasów o ponad 12%
 2. Właściwa struktura zapasów i wysoki poziom obsługi Klienta – dostępność na poziomie 98% dla wszystkich kategorii (od 10 do 18 punktów procentowych)
 3. Takie wyniki osiągnięto redukując zespół planistów o prawie 40 % przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia pracą operacyjną o ponad 90%!!

Co przyniosło dodatkowe korzyści:

 1. Redukcja kosztów dostaw, dzięki lepszemu wykorzystaniu pojemności ciężarówek i kontenerów
 2. Stabilizacja harmonogramów dostaw i lepsza współpraca z dostawcami, co przekłada się na minimalizację kosztów przyspieszeń i dodatkowych transportów
 3. Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, bez konieczności awaryjnego zwiększania.

Strach przed wejściem w nowe rozwiązanie nie dziwi – to kolejny duży projekt i kolejne wydatki, które  nie gwarantują sukcesu. A gdyby tak drastycznie zmniejszyć to ryzyko?


Chcesz poznać propozycję planu wdrożenia bez ryzyka? kliknij w poniższy buton i przejdź do strony, gdzie pobierzesz plan wdrożenia DDMRP
autor: Aleksander Okraska, październik 2022

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn