Case Explorer. Najlepsze praktyki w łańcuchu dostaw

Zaczęło się od wyzwania. Wyzwania, które stanowi kosmiczna wręcz szerokość asortymentu i potrzeba błyskawicznej reakcji na potrzeby Klienta. Jeden model komputera może być skonfigurowany w setkach tysięcy wariantów. Budować trzeba te komputery w ciągu dosłownie godzin, utrzymując wydajność sięgającą tysięcy na zmianę. Jak poradzić sobie z takim wyzwaniem?

Co było dalej? Poradzili sobie. Radzą sobie nadal. I to tak, że ich marki nie sposób pominąć mówiąc o najlepszych z najlepszych. Co więcej: „radzić sobie” nie jest dla nich celem. Jest jedynie punktem wyjścia do podejmowania kolejnych działań, do ciągłego rozwoju i doskonalenia.

Stąd pojawił się wspólny pomysł: spróbujmy sił w większym zespole. Wszak najlepsze rozwiązania rodzą się w dialogu – dzięki najlepszym praktykom i wymianie doświadczeń.

Zatem zapraszamy. Nie ważne jest, czy z taśmy montażowej firmy w której pracujesz zjeżdża samochód, proszek do prania, czy syrop na kaszel. Ważne co chcesz osiągnąć. Może codziennie borykasz się z nadmiernym zapasem tego, co niepotrzebne a brakuje tego, co niezbędne? A może wręcz przeciwnie, może to obszar w którym i „challenge” i „success” osiągnęły porozumienie i jest czym się pochwalić ?

Szukamy problemów i ich rozwiązań. Firm skorych do dzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą. Firm gotowych na poszukiwanie usprawnień w obszarze swojego planowania i sterowania produkcją. Firm mających coś do powiedzenia i mających śmiałość działać odważnie.

Zapraszamy chętnych do wspólnego odkrywania i budowania rozwiązań, które nie mają sobie równych. Rozwiązań, które dotychczas miały tylko firmy należące pod względem doskonałości operacyjnej do ścisłej światowej czołówki. Rozwiązań, których zaprojektowanie i wdrożenie będzie wymagało niekiedy ciężkiej, systematycznej pracy.

Droga jest długa i trudna, ale jak mówią: per aspera ad astra. Korzystając z doświadczeń praktyków i najlepszych światowych standardów APICS, przejście jej może stanowić wyzwanie realne.

Osią tego projektu jest APICS. Tym razem chcemy jednak zaproponować zupełnie nową formułę i obudować ten standard Waszą praktyką. Stworzyć dodatkową wartość z Waszych doświadczeń.

Spojrzeć na to, co proponuje APICS z innej perspektywy – konkretnych Case Studies firm uczestniczących w projekcie**. Pierwsza z faz projektu zakończy się próbą zdiagnozowania przez każdego z uczestników modelu operacyjnego swojego przedsiębiorstwa.

Na tej podstawie zostanie opracowany program kolejnych faz projektu uwzględniający zaprezentowane przez uczestników problemy i rozwiązania funkcjonujące w ich przedsiębiorstwie. Program ten, uzupełniony będzie o Case Studies prezentowane przez konsultantów wiodących projektu.

Projekt do którego zapraszamy ma charakter szalenie praktyczny. Wymiana doświadczeń nie tylko uporządkuje wiedzę, ale przede wszystkim ma pomóc wszystkim uczestnikom opracować cel usprawnień w swoim przedsiębiorstwie, priorytety, kierunek dalszych kroków.

Miejsce projektu:
Gospodarzem projektu jest firma Dell Products Poland w Łodzi. Każda z faz cyklu będzie realizowana na terenie fabryki.

Cel projektu:
Celem projektu jest opracowanie przez każdego z uczestników całościowego i dokładnego planu usprawnień jego przedsiębiorstwa w oparciu o najlepsze światowe praktyki i doświadczenia w obszarach zarządzania łańcuchem dostaw (od prognozowania i planowania po sterowanie produkcją i zaopatrzenie).

Dzięki wyselekcjonowanej i ograniczonej liczbie firm uczestnicy:

  • skupią się na konkretnych problemach i wyzwaniach przedsiębiorstw w formie warsztatowej (zalety szkoleń zamkniętych)
  • będą mieli okazję do wymiany doświadczeń dotyczących rozwiązań podobnych zagadnień w różnych branżach (zalety szkolenia otwartego)
  • zbudują całościowe plany udoskonaleń dotyczących żywotnych wyzwań i problemów (zalety przeprowadzenia w formie projektu z elementami coachingu)

Projekt będzie oparty o cykl szkoleń CPIM (Certified in Production and Inventory Management - Certyfikacja w Zarządzaniu Produkcją i Zapasami) wg standardów APICS*
Projekt kładzie nacisk na natychmiastowe praktyczne aspekty wdrożenia rozwiązań opartych o najlepsze światowe praktyki zgodne ze standardem APICS.

Do kogo projekt jest kierowany:
Projekt jest adresowany do kluczowych osób i liderów usprawnień w obszarze łańcucha dostaw i doskonalenia produktywności oraz osób mających wpływ na kształt procesów w firmie. Ze względu na projektowy charakter przedsięwzięcia uczestnicy będą indywidualnie kwalifikowani (szczegóły dostępne u pracowników organizatora projektu, firmy MPM Productivity Management: biuro@mpm24.com).

W projekcie wezmą udział zarówno uczestnicy ze strony Gospodarza Projektu (czyli pracownicy firmy Dell) oraz uczestnicy z firm zewnętrznych. Ilość miejsc dla firm zewnętrznych ograniczona.

*APICS - Od kilkudziesięciu lat APICS (The Association for Operations Management) prowadzi działania przyczyniające się do rozwoju wiedzy z zakresu efektywności zarządzania produkcją, zapasami i zasobami produkcyjnymi. Dzięki wysiłkom APICS wiedza ta zbierana jest w jedną całość. Są to najlepsze światowe praktyki w dziedzinie planowania i sterowania produkcją. Standard wiedzy APICS, w wymiarze zarówno teoretycznym jak i praktycznym, jest owocem tysięcy projektów opracowanych i zrealizowanych w wielu przedsiębiorstwach na całym świecie, w ciągu ostatnich 50-ciu lat. Doświadczenia uczestników owych projektów, ich sukcesy i potknięcia, pozwoliły na stworzenie najlepszego standardu zarządzania operacyjnego. APICS zrzesza najbardziej doświadczonych menedżerów i specjalistów szeroko rozumianej logistyki - produkcji, planowania, zaopatrzenia.

** Poszczególne diagnozy i Case Studies wszystkich firm uczestniczących w projekcie w pierwotnej ich formie będą do wglądu jedynie przez konsultantów wiodących projektu. Następnie zostaną zebrane w całość i przedstawione pozostałym członkom zespołu projektu przy zachowaniu pełnej poufności danych.

Projekt Case Explorer został zrealizowany w terminie maj-październik 2010.

Pobierz folder projektu
Case Explorer


 

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn