Relacja z I Fazy Projektu

Relacja z I Fazy - Supply Chain Management - projektu Case Explorer.
Najlepsze praktyki w łańcuchu dostaw.

5 maja o godzinie 10:00 w sali szkoleniowej Gospodarza projektu - Firmy Dell Products Poland w Łodzi - stawili się wszyscy uczestnicy, którzy przez najbliższe miesiące pod czujnym okiem konsultantów (Zbigniew Sobkiewicz; Bogusz Dworak) zmierzą się z teoretyczną i praktyczną stroną standardów APICS. Celem projektu jest bowiem opracowanie przez każdego z uczestników całościowego i dokładnego planu usprawnień jego przedsiębiorstwa w oparciu o najlepsze światowe praktyki i doświadczenia w obszarach zarządzania łańcuchem dostaw (od prognozowania i planowania po sterowanie produkcją i zaopatrzenie).

I Faza - Supply Chain Management odpowiadająca szkoleniu Basics of Supply Chain Management obejmowała przekrojowo cały zakres CPIM (Certified in Production and Inventory Management - Certyfikacja w Zarządzaniu Produkcją i Zapasami) wg standardów APICS. Pozwoliło to uczestnikom na zbudowanie solidnych podstaw wiedzy z zakresu zintegrowanego systemu planowania wykorzystania zasobów w procesie zarządzania łańcuchem dostaw.

Z wiedzą i standardami APICS rozpoczęło swoją przygodę 18-tu „śmiałków” odpowiednio dobranych z różnych branż, m.in.: kosmetycznej, farmaceutycznej, drzewnej, opakowań, ciepłowniczej, tekstylnej, komputerowej. Celowym i zamierzonym działaniem było stworzenie takiej grupy, która będzie skupiała osoby reprezentujące różne rodzaje produkcji, odmienne działalności. Udało nam się zebrać ludzi pełnych pasji, otwartych na wiedzę i mocno nastawionych na cel. Osób, dla których niezwykle ważna jest wymiana myśli i doświadczeń.

Mając stale na uwadze fakt, że najlepsze pomysły rodzą się w dialogu, mamy poczucie, że wśród tak zaangażowanych osób realizuje się jeden z zasadniczych celów projektu – wspólne odkrywanie i budowanie rozwiązań.

„Wrażenia po szkoleniu jak najbardziej pozytywne. Dwóch prowadzących mocnych merytorycznie – autorytety w dziedzinie APICS. Zebrała się fajna grupa ludzi, ciekawie wymieszanych z różnych branż, co umożliwia przepływ doświadczeń między nimi. A to już wartość dodana szkolenia.”
Joanna Jagodzińska, Barlinek SA, Dyrektor ds. Strategii Handlowej

„Szkolenie prowadzone w sposób interesujący - nie tylko wiedza książkowa, ale i rozwiązania dla realnych problemów w firmach. Prowadzący bardzo kompetentni. Rzetelnie odpowiadają na problemowe zagadnienia. Poza tym atmosfera przyjemna i wszyscy otwarci na wiedzę.”
Ewelina Robak, DELL Products (Poland) Sp. z.o.o., Factory Planning Manager

„Tematyka szkolenia została bardzo precyzyjnie przedstawiona. Szczególnie wartościowym było praktyczne ujęcie zagadnień. Zostałem pozytywnie zaskoczony – idąc na szkolenie spodziewałem się, że podejście do tematyki fundamentów zarządzania łańcuchem dostaw będzie pobieżne, tymczasem tematyka zajęć okazała się szczegółowa i właściwie nawiązująca do realiów procesowych ”
Tomasz Józefowski, Sonoco Poland – Packaging Services Sp. z o.o.

Projekt Case Explorer ma charakter warsztatowy i kładzie nacisk na praktyczne aspekty standardów APICS. Taka specyfika pracy sprzyja wymianie doświadczeń, które stanowią ogromną wartość dodaną szkolenia. Wiedza i standard APICS doceniany jest od lat przez uczestników naszych szkoleń. W przypadku projektu w fabryce obok standardów niepodważalnym walorem okazuje się też praca własna uczestników. Udział w projekcie mobilizuje do zmian w ich firmach, jest dla nich impulsem do wdrożenia usprawnień w swoich przedsiębiorstwach.

Praktyczny charakter projektu Case Explorer spotkał się z dużą aprobatą ze strony osób uczestniczących w projekcie. Już podczas pierwszego spotkania udało się przekuć plany na realne działania - uczestnicy słuchając siebie nawzajem szukali wspólnych rozwiązań, wprowadzone zostały elementy benchmarkingu.

Osoby z różnych branż rozpoczęły wypracowywanie rozwiązań istotnych z punktu widzenia swoich firm - pracują na swoich przykładach, ale też pomagają szukać rozwiązań innym. Tutaj nie ma przykładów „książkowych”, tutaj pracujesz, bo wiesz, że możesz wypracować rozwiązanie dla siebie. Uczestnicy oczekują konkretnych wyników i ten projekt daje im możliwość ich wytworzenia.

„Po szkoleniu - pozytywnie zaskoczony. Czułem się jakby to był benchmarking w wielkiej pigułce. Wszyscy otwarcie opowiadają o swoich firmach i do tego lawina przykładów ze strony prowadzących. Masz wrażenie luźnej atmosfery, jednak musisz być cały czas skoncentrowany i nadążać za przewijającymi się tematami. Widać duże zaangażowanie prowadzących (również po wykładach), chęć pomocy i przekazania jak największej wiedzy.”
Marcin Waśkowiak, Euro-Comfort Sp. z o.o., Kierownik Działu Planowania Produkcji

„Podoba się! Wytworzyła się fajna synergia wśród uczestników. Pojawiają się pierwsze symptomy wymiany doświadczeń.”
Tomasz Sokołowski, US Pharmacia Sp. z o.o., Dyr. Ds. Logistyki i Zaopatrzenia Grupy USP

„Standard APICS to najlepsze światowe praktyki. Szczególnie cenne na szkoleniu jest to, że pojawia się dużo przykładów praktycznych. Nie ma suchej teorii. Spora grupa uczestników ze zróżnicowanych firm i branż daje więcej perspektyw, mam na myśli wymianę spostrzeżeń i doświadczeń.”
Karol Szmich, Delia Cosmetics Sp. z o.o., Dyrektor ds. Planowania i Logistyki

Jesteśmy świadomi tego, że konstruktywny dialog rodzi się w atmosferze współpracy. Z doświadczenia wiemy również, że owocna praca potrzebuje dogodnych warunków. Dlatego cieszymy się, że miejsce i organizacja szkolenia zostały przez uczestników docenione. Zwrócili Oni szczególną uwagę na oryginalną lokalizację szkolenia – fabrykę - dotychczas nie mieli okazji uczestniczyć w szkoleniach, które byłyby organizowane na terenie przedsiębiorstwa.

Nie tylko jednak umiejscowienie szkolenia, ale także i komfortowe warunki spotkały się z aprobatą uczestników. Uznaliśmy bowiem, że aby praca dawała efektywne wyniki, musi jej sprzyjać otoczenie, w którym jest wykonywana. Korzystne warunki dodatkowo motywują do twórczej pracy. Wierzymy, że doceniona profesjonalna organizacja, atrakcyjność i nowoczesność samego miejsca stworzyła uczestnikom idealne warunki do pracy zespołowej.

„Wrażenia po szkoleniu są bardzo pozytywne. Dominuje praca zespołowa, a co najważniejsze na przykładach zaczerpniętych z innych firm. Wymiana doświadczeń jest tu elementem bardzo wartościowym.”
Adam Potmalnik, MPEC Białystok, Kierownik Działu Logistyki

„Dobra lokalizacja i profesjonalna organizacja szkolenia. Jeśli chodzi o stronę merytoryczną - trenerzy sprawnie wchodzili krok po kroku na wyższe poziomy standardów APICS – wprowadzali w bardziej skomplikowane tematy w ramach podstawowych definicji.”
Przemysław Oleszek, Sealed Air Corporation Polska, EMEA Logistics Manager Central & East Zones

Na pierwszym spotkaniu nie zabrakło atrakcji. Podczas drugiego dnia szkolenia odbyła się wycieczka po zakładzie Dell. Na wszystkich fabryka zrobiła gigantyczne wrażenie. Model tak nowoczesnej i skomputeryzowanej produkcji nie każdemu był znany.

FILM Z PRODUKCJI DELL

Zgodnie z założeniem projektu Case Explorer – uczestnicy między kolejnymi spotkaniami będą opracowywali zagadnienia stanowiące punkt wyjścia do realizacji kolejnych faz projektu.

Po pierwszym spotkaniu każdy z uczestników ma za zadanie zmierzyć się z próbą zdiagnozowania modelu operacyjnego swojego przedsiębiorstwa. Na podstawie tej diagnozy zostanie opracowany program kolejnych szkoleń, uwzględniający zaprezentowane przez uczestników problemy i pomysły na ich rozwiązanie. Kolejne szkolenia pozwolą spojrzeć na każdą firmę pod kątem konkretnych zagadnień.

Siła standardu APICS tkwi w rozwiązaniach wypracowanych przez lata przez specjalistów. Podczas szkoleń w fabryce trenerzy mocno trzymają się tego standardu i szukają wspólnego mianownika między nim a specyfiką działalności poszczególnych branż firm uczestniczących w projekcie.

Już niebawem – 21 czerwca - ze wszystkimi uczestnikami spotkamy się ponownie na II Fazie projektu Case Explorer - „Master Planning”, odpowiadającej szkoleniu Master Planning of Resources. Tym razem uczestnicy skupią się na dwóch obszarach współtworzących zintegrowany system planowania i sterowania MRPII:

  • na obszarze planowania sprzedaży i operacji (SOP – Sales and Operations Plannning),
  • na obszarze planowania i zarządzania głównym harmonogramem produkcji (MPS – Master Production Planning).

Projekt Case Explorer został zrealizowany w terminie maj-październik 2010.


 

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn