Aleksander Okraska

Consultant

Przez prawie 20 lat zajmował się łańcuchem dostaw jako Kierownik Logistyki, Supply Chain Manager a nawet Szef Produkcji.

Wie, że gdy różne działy w firmie realizują różne cele, to oczekiwany poziom obsługi klienta i realizacja dostaw na czas może być wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy produkcja optymalizuje procesy i redukuje koszty, ale z pewnym dystansem podchodzi do planowania. Rosnące koszty logistyczne, braki w dostawach oraz malejący poziom obsługi Klienta - omówienie tych problemów z Właścicielem firmy pozwoliło na szybkie znalezienie rozwiązań. Najtrudniejsze było przekonanie Dyrektora Produkcji, że najmniejsze możliwe jednostkowe koszty wytworzenia niekoniecznie pozwalają na realizację strategii firmy na rynkach całej Europy.

W firmie z branży budowlanej musiał zmierzyć się z pytaniem Szefa, dlaczego produkując na zamówienie i mając historycznie rekordowy poziom zamówień, magazyn wyrobów jest zapełniony pod korek, a Klienci nerwowo reagują na rosnący czas oczekiwania na dostawy.
Konieczna była zmiana zasad planowania i harmonogramowania produkcji, co znacząco wpłynęło na redukcję zapasów wyrobów gotowych przy jednoczesnym wzroście poziomu obsługi klienta. Kluczowe było wyjście poza procesy w firmie i dogłębne zrozumienie potrzeb Klientów.

Doświadczył wyzwań związanych ze współpracą z dostawcami z całego świata, mierząc się z krytycznym znaczeniem długich Lead Time’ów dla poziomu zapasu i poziomu obsługi Klienta. W tym przypadku największym wyzwaniem było przekonanie sprzedaży do podzielenia się informacjami na temat popytu.

Wie, że nawet najbardziej wyrafinowany system, jest tak dobry, jak dane na których pracuje (“Show me the data” ). Dlatego zajmował się re-inżynierią procesów logistycznych, jako 6σ Lean Green Belt, Project Manager prowadził dziesiątki projektów optymalizacyjnych, wdrażając nowe rozwiązania, procesy i produkty.

Zarządzając wieloma zespołami, od kilku do kilkuset osób, wielokrotnie przekonał się, jak wielką rolę pełni motywacja i wspieranie rozwoju kompetencji, od pracownika produkcji/magazynu po kierownika działu. Nauczył się, że zróżnicowany łańcuch jest tak efektywny, jak doświadczone i zmotywowane są jego ogniwa.

Aktualnie, swoim doświadczeniem i wiedzą dzieli się z innymi podczas szkoleń i wdrożeń prowadzonych  przez MPM Productivity Management w obszarach:  SCM; production management; wewnętrzne przepływy materiałowe; SPC – statistical process control; Lean Manufacturing.

Kontakt:
biuro@mpm24.com

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn