Aktualności 2023

13/02/2023Relacja z lutowej konferencji S&OP

9 lutego 2023 roku w Warszawie odbyła się konferencja „S&OP * Integrated Business Planning. Jak planować i zabezpieczyć firmę na przedłużające się kryzysy?” organizowana przez Puls Biznesu Konferencje. Jako MPM byliśmy patronem merytorycznym tego wydarzenia. Po blisko trzech latach lockdown’ów mogliśmy zaprosić przedstawicieli firm, z którymi od jakiegoś czasu współpracujemy. Ciężka praca po stronie tych organizacji i ludzi tam pracujących zaowocowała popartymi wiedzą i doświadczeniem wystąpieniami.

Poniżej krótka prezentacja wystąpień. Pozwoliliśmy sobie skoncentrować się na kejsach naszych Gości – Klientów oraz zaprzyjaźnionych Partnerów naszej firmy. Zapraszam do relacji jednego z naszych Kolegów, Konrada Grondka.

„Pierwszym prelegentem był Jakub Juchner - wieloletni Dyrektor Łańcucha Dostaw z sieradzkiego oddziału firmy Scanfil. Jakub obecnie jest odpowiedzialny za łańcuch dostaw na poziomie globalnym w tym EMS’ie (producent kontraktowy elektroniki). To, co najbardziej utkwiło mi w pamięci z wystąpienia Jakuba, to element sprawdzania sytuacji finansowej… klientów. Tak! Firma Scanfil, nie tylko przed rozpoczęciem współpracy, ale także w trakcie, cyklicznie co 3 miesiące, sprawdza kondycję finansową swoich klientów. No dobrze, a co się dzieje, jeżeli klient w tym względzie nie jest najzdrowszą firmą? Otóż, firma Jakuba nie idzie w ciemno, na podstawie prognoz klientów w zapasy, budowę mocy, itd. ryzyko musi przejąć (czasami w części, czasami całkowicie) Klient. Jest to o tyle zrozumiałe, że wielu potencjalnych klientów firmy Scanfil to start-up’y. One mają pomysł… czasami tylko pomysł…

Następnie na scenie wystąpił Marcin Baron – COO gliwickiej firmy BMZ. Ciekawe było poznanie pewnego fragmentu łańcucha dostaw – BMZ dostarcza m.in. akumulatorki do producenta narzędzi ogrodowych, a dostawcą elektroniki do m.in. tych akumulatorków jest… Scanfil! Usłyszeliśmy nawet, że z powodu niestabilności klienta końcowego BMZ nie może zadeklarować jakichkolwiek ilości swemu dostawcy... Byczy bicz w całej okazałości!

Jednym z prezenterów, zaproszonym przez MPM był Maciej Kowalik z firmy Smartstock. Prezentował on przyszłościowy, docelowy model wymiany informacji z zastosowaniem SI (sztuczna inteligencja, ang. AI) oraz UM (uczenie maszynowe, ang. ML). System docelowy za kilka, kilkanaście lat pewnie będzie możliwy, ale już teraz można wykorzystywać najnowsze zdobycze techniki do m.in. czyszczenia danych wsadowych do procesu prognozowania. Oszczędza to czas, zasoby i zmniejsza ryzyko GIGO (Garbage In Garbage Out).

Kolejną prelegentką była Sandra Bagniewska – etatowy lider projektów. Ja wiem, że to może brzmi kolokwialnie, ale poruszyła najważniejszy temat związany z S&OP – obecność szefa w tym procesie. Wiele firm, niestety nadal uważa, że szef w procesie S&OP to taki niepotrzebny „dodatek”. Najgorsze, że komplikacje włączają się po tym, gdy decyzje są podjęte na „niby S&OP’ie” bez niego a szefowi właśnie zmieniły się priorytety! Komunikuje je jasno i wymaga od zespołu szybkiego wdrożenia! Sandra przypomniała wszystkim uczestnikom konferencji, że S&OP to proces planistyczny, w którym planistą jest Prezes, CEO… „najwyższy z najwyższego kierownictwa”. Bez niego nie ma S&OP!

W połowie dnia swoją prezentację przedstawił Andrzej Kaźmierczak. Jest on Dyrektorem Łańcucha Dostaw z koszalińskiej firmy MPS, producenta kontraktowego kosmetyków i chemii. Wiele kwestii by wspominać (może powstanie osobny artykuł, bo treści w tym wystąpieniu było wiele), ale najbardziej utkwił mi w pamięci taki oto element: Andrzej doprowadził do takiego poziomu S&OP, że w okolicach października robią ctrl+C i ctrl+V. Z tego co widzą w S&OP na najbliższe 18 miesięcy, wycinają interesujące ich 12 miesięcy, przeklejają do formatki budżetowej i… gotowe. NIE MA dwumiesięcznej męki, oderwanych od rzeczywistości prognoz i oderwanych od rzeczywistości planów i tego, jak na te nierealne potrzeby odpowie produkcja. Poszli krok dalej – po styczniu widzą, jakie jest wykonanie budżetu – nie ma zmiłuj! Co więcej, ekipa z MPS International doprowadziła to na jeszcze wyższy poziom: widzą planowaną EBITDA na koniec roku! Szacun wielki! Mi osobiście spodobała się reakcja naszego MPM’owego kolegi – Tomka Sokołowskiego, który podobny poziom S&OP miał w firmie Wrigley. Z każdym zdaniem Andrzeja kiwał przekonująco głową, jakby chciał powiedzieć: „od kilku lat wszystkim na wszystkich szkoleniach powtarzam, że tak można! Piękne!”

Szczęście to uświadomione nieszczęście innych. Arkadiusz Dengusiak uszczęśliwił chyba wszystkich uczestników konferencji. Kto ma dłuższy czas dostawy na komponenty? Arek z firmy KK Wind! Trzy i pół roku. Tak, to nie pomyłka. Przeliczam na jednostki znane zakupowcom: ponad 180 tygodni! Ktoś jeszcze chce narzekać na swoje czasy dostaw? Po takim gwoździu uwaga wszystkich była skierowana na Arka – ma takie lead time’y i żyje! Opowiedział, jak radzą sobie z tym wyzwaniem i by była jasność: nie zredukowały się one jakoś magicznie. Dalej są eskalacje, ale jest ich mniej. Dalej czasami jest nerwowo w firmie, ale nie tak jak było.

Ostatnie solowe wystąpienie było w rękach zaprzyjaźnionego i współpracującego z nami kolegi Łukasza.  Łukasz Stefański przedstawił przykład firmy, która podjęła decyzję wyboru oprogramowania wspierającego proces prognostyczny. Co ciekawe, droga i zasady, jakie przy takim wyborze powinny funkcjonować można zastosować także w innych obszarach – istna instrukcja obsługi, gotowa do użycia. Szokujący był ostateczny efekt całego procesu – porównanie systemu z „wodotryskami”, rozwiązania „z póki” i obecnego procesu prognostycznego. Ale to już może na osoby artykuł… 😊

Całość konferencji zamknęła dyskusja panelowa o digitalizacji procesu S&OP. Prowadził ją Zbyszek Sobkiewicz, a uczestnikami byli wcześniejsi prelegenci (Maciej Kowalik i Łukasz Stefański) oraz Tomasz Komnata z PepsiCo i Wojciech Szczawiński z firmy Aquael .

Wierzymy, że uczestnicy dostali gigantyczną porcję wiedzy i inspiracji. Dostali też chyba najważniejsze: dowód, że zmiany w firmach dokonują ludzie, tacy jak oni”.Termin: 09.02.2023
Miejsce: Warszawa
Organizator: Puls Biznesu
Partner Merytoryczny: MPM Productivity Management

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn