Aktualności 2017

20/11/2017Konferencja IBF

W dniach 16-17 listopada br. odbyła się w Amsterdamie doroczna europejska konferencja dotycząca prognozowania popytu i planowania, organizowana przez amerykańskie stowarzyszenie IBF (Institute for Business Forecasting & Planning): „BUSINESS PLANNING, FORECASTING & S&OP CONFERENCE: EUROPE”.

W tegorocznej konferencji, w której uczestniczyła setka delegatów z niemalże 20 krajów wziął udział nasz konsultant, Bogusz Dworak.

IBF to istniejąca od 35 lat organizacja zrzeszająca praktyków zajmujących się prognozowaniem i planowaniem (z głównym naciskiem na planowanie S&OP). Jej celem jest upowszechnianie najlepszych praktyk w tych obszarach m.in. poprzez dwustopniowy program certyfikacji: CPF (Certified Professional Forecaster) oraz ACPF (Advanced Certified Professional Forecaster).

– W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencjach organizowanych przez Oliver'a Wight'a oraz przez partnerów APICS. Były to bardzo inspirujące wydarzenia dające okazję do wymiany doświadczeń z praktykami zajmującymi się planowaniem i borykających się z wdrażaniem dojrzałych procesów planistycznych, takich jak S&OP. Postanowiliśmy sprawdzić jakość wydarzenia, którym jest coroczna konferencja poświęcona prognozowaniu i procesowi S&OP organizowana przez IBF. Zaszczytną rolę króliczka testowego pełniłem ja – żartuje Bogusz.

Program konferencji okazał się bardzo intensywny, a prelegentami w znacznej mierze były osoby posiadające wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu procesu S&OP i prognozowania w dojrzałych organizacjach.

Szczególnie inspirujące były wystąpienia dotyczące wdrożenia S&OP.  Sprzyjały wymianie spostrzeżeń z praktykami, którzy przekazywali swoje doświadczenia dotyczące efektywnego prowadzenia spotkań S&OP (AVON), angażowania osób po stronie handlowej i najwyższego kierownictwa oraz zarządzania zmianą towarzyszącą wdrożeniu S&OP (GSK), czy wyzwań stojących przed wdrożeniami S&OP w krajach rozwijających się (DIAGEO).

Wiele wspólnych doświadczeń udało się wymienić w kontekście prezentacji dotyczących prognozowania długoterminowego w firmie operującej na bardzo kapitałochłonnym, ryzykownym i zmiennym rynku elektroniki (STMicroelectronics).

Konferencja to również możliwość wzięcia udziału w panelach dyskusyjnych. Poruszano tematy zarządzania talentami. Dla mnie ciekawe były te, które często sygnalizują nasi Klienci – w kontekście wyznań, przed którymi stają firmy obecnie – zatrudniające młode pokolenie planistów z generacji "milenials'ów".

– Bardzo wartościowe było też wystąpienie Chrisa Turnera, który mając za sobą doświadczenia w organizacji Olivera Wighta wspiera obecnie firmy w przygotowaniu i wdrażaniu strategii. Chris wskazywał w bardzo inspirujący sposób rolę planowania S&OP jako narzędzia do zadbania, by strategia firmy stała się wystarczająco mocna, konkretna i wdrażalna.

W mojej ocenie, jakość wystąpień na konferencji IBF była bardzo wysoka – podsumowuje Bogusz.

Ogromna większość prezentacji stanowiła podsumowanie doświadczeń, przemyśleń i pragmatycznych wskazówek praktyków z wieloletnim doświadczeniem – oraz była okazją do konfrontacji naszych zmagań na polskim podwórku z problemami, z którymi stają osoby wdrażające dojrzałe planowanie w innych firmach, w innych krajach. Bardzo miło było usłyszeć od niezależnie od kilku osób na konferencji, jak wysoko cenią sobie umiejętności polskich planistów, którzy pracują w ich zespołach. Po raz wtóry potwierdza to, że w obszarze łańcucha dostaw możemy zaoferować bardzo wiele, a międzynarodowe przedsiębiorstwa mogą śmiało planować budowanie centrów kompetencji opartych o posiadających dużą wiedzę, doświadczenie i praktyczne umiejętności polskich planistów – podsumowuje Bogusz.

Bądźmy w kontakcie

Facebook LinkedIn