Strategia Biznesowa i Operacyjna

BOS. Business & Operations Strategy - Strategia Biznesowa i Operacyjna

Szkolenie BOS. Business & Operations Strategy - Strategia Biznesowa i Operacyjna jest pomyślane jako klamra spinająca wiedzę ze wszystkich poprzednich modułów cyklu. W oparciu o interaktywny case study – bardzo wierną symulację przedsiębiorstwa produkcyjnego- będzie można przetestować zdobytą wiedzę i zobaczyć, w jaki sposób z gąszcza poznanych technik wybrać to, co najlepiej pasuje do specyfiki wybranej strategii.

Opis szkolenia BOS:

 • Jesteś zainteresowany analizą wpływu decyzji podejmowanych na poziomie strategicznym na poszczególne aspekty funkcjonowania firmy (Łańcuch dostaw, Zakupy, Sprzedaż oraz Operacje)?
 • Chciałbyś  nauczyć swoich pracowników współpracy, orientacji na cele itd.?
 • Chcesz w praktyce sprawdzić,  jak wypracować wspólny cel w firmie?
 • Chcesz przetestować  strategię a  następnie koordynację posunięć taktycznych?

Wiele osób mówi, że zarządzanie strategiczne przypomina Yeti – wszyscy o nim wiedzą, ale nikt go nie widział. W przypadku strategii dochodzi jeszcze jeden element – zdecydowana większość osób jest przekonana o znaczeniu dobrze określonej strategii w firmie. Problem w tym, że choć spotykana jest dużo częściej niż śnieżna małpa to i tak nie jest to imponująca liczba. Wg badań Kaplana i Nortona tylko 10% firm faktycznie stosuje swoją strategię. Wg ich badań główną barierą jest sposób wdrożenia, wg naszych doświadczeń pierwszym problemem jest zła jej konstrukcja – zbyt ogólna strategia teoretycznie potrafi pomieścić wszystko, ale nie nadaje się jako wsparcie w podejmowaniu codziennych decyzji. Jest martwa. Z drugiej strony zbyt szczegółowe strategie nie biorą pod uwagę fundamentalnego prawa prognozowania – im więcej chcemy przewidzieć, tym błąd szybciej narasta, a im dalej w takich przewidywaniach chcemy sięgać tym bardziej błąd wyrywa się spod kontroli. Strategia musi być jednocześnie konkretna i mało szczegółowa. Jak pogodzić ogień z wodą? Trzeba skupić się na sednie funkcjonowania firmy, a by je wykryć konieczna jest prawidłowo przeprowadzona analiza strategiczna.

Najpopularniejszym sposobem zebrania doświadczeń i przewidywań dotyczących firmy jest analiza SWOT. Jest to świetne rozwiązanie, ale źle wdrożone może prowadzić do zbyt mało przydatnych wniosków. Podczas szkolenia uczestnicy będą mogli przetestować metodę zaczerpniętą z koncepcji SCOR (Supply Chain Operations Reference) pozwalającą nie tylko zmapować łańcuch dostaw, ale także wyznaczającą pięć kategorii celów i związanych z nimi KPI.

Wizja firmy chyba obecnie występuje w każdym przedsiębiorstwie. Tu doskonale widać, jak trudno przekuć wnioski płynące z SWOTa na faktyczną strategię. "Przepraszam, że piszę tak długi list, ale na krótki nie miałem czasu". Pomocnym w konkretyzacji strategii może być przegląd kilku najbardziej popularnych podejść, ale nie po to by poszerzyć swoją wiedzę, ale by z ich pomocą wyznaczyć swoją drogę.

Rozbudowany opis szkolenia do pobrania - format PDF

Symulator wykorzystywany podczas szkolenia (The Fresh Connection):

The Fresh Connection to innowacyjna symulacja ‘web-based business’ angażująca uczestników w podejmowanie strategicznych decyzji w procesie zarządzania przedsiębiorstwem (nazwanym właśnie The Fresh Connection), produkującym soki owocowe. Decyzje do podjęcia przez uczestników symulacji są tożsame z rzeczywistymi dylematami, z którymi pracownicy spotykają się w codziennej pracy. Pracując w zespołach czteroosobowych, uczestnicy reprezentują cztery piony firmy: sprzedaż, zakupy, łańcuch dostaw i operacje:

 • Vice-Prezes ds. zakupów: odpowiedzialny za wybór właściwych dostawców i uzgadnianie umów SLA (Service Level of Agreement) z dostawcami, w tym możliwych wariantów współpracy.
 • Vice-Prezes ds. operacji: musi zadecydować o pojemności w magazynach i pomieszczeniach produkcyjnych i zatwierdzać inwestycje w linii butelkowania i mikserów. Wprowadza szereg projektów doskonalących. Odpowiedzialny również za outsourcing.
 • Vice-Prezes ds. łańcucha dostaw: zarządza zapasami (zapas bezpieczeństwa i ustawienia wielkości partii), interwały na produkcji i zamrożony okres produkcji.
 • Vice-Prezes ds. sprzedaży: uzgadnia SLA (Service Level of Agreement), zarządza portfolio produktów i klientów, prognozuje popyt i może wprowadzać nowe koncepcje współpracy.

Decyzje podejmowane przez uczestników powinny być efektem analizy rzeczywistości firmy TFC. Sukces będzie dopiero wtedy osiągnięty, gdy wszyscy uczestnicy zespołu połączą swoje priorytety w jeden cel. W miarę jak symulacja ewoluuje staje się jasne, że strategia jest podstawą sukcesu - działania i decyzje w poszczególnych działach powinny być do niej dopasowane.

Cele szkolenia:

 • Nauka budowania strategii przedsiębiorstwa/operacji
 • Poznanie technik analizy strategii opartych na metodzie SCOR
 • Zrozumienie wpływu marnotrawstwa na analizę kosztową firmy
 • Przegląd podejść pomocnych w konkretyzacji strategii. Poznanie koncepcji map strategicznych
 • Przećwiczenie procesu AAR After Action Review
 • Omówienie i nauka korzystania z narzędzia, jakim jest CRT (Current Reality Tree) – przeprowadzenie analizy i korekta błędów
 • Zrozumienie procesu zmiany, budowanie umiejętności wdrożenia jej w życie

Sesje:

 1. Strategia – między ogólnikami a zbytnią szczegółowością. Jak pogodzić ogień z wodą?
 2. Analiza strategiczna. Koncepcja SCOR
 3. Wyznaczenie strategii biznesowej i przekucie jej na KPI
 4. "Plan jest niczym, a planowanie wszystkim"
 5. Lean vs Agile vs ToC 
 6. Zmiana w zarządzaniu strategicznym

Forma kursów:

 • 3 dni po 7-8 godzin
 • Szkolenie realizowane w formie interaktywnego warsztatu opartego na multimedialnej prezentacji i autorskich materiałach trenerów MPM
 • W ramach szkolenia uczestnicy wykonują ćwiczenia praktyczne obrazujące omawiane zagadnienia i proponujące konkretne koncepcje praktycznych rozwiązań problemów(praca na case studies)
 • Action learning - zadania do realizacji po powrocie ze szkolenia
 • Uczestnicy otrzymują praktyczne materiały zawierające  wzorcowe plany wdrożeń
 • Materiały polskojęzyczne
 • Szkolenie z wykorzystaniem elementów symulacji zarządzania przedsiębiorstwem TFC – The Fresh Connection.
 • Dyplom ukończenia szkolenia sygnowany logo MPM

Terminy szkoleń:

Pobieranie dostępnych szkoleń
Kalendarz
i zapisy
Zapisz się
do newslettera
Skontaktuj
się z nami